settings icon
share icon
Pytanie

Kiedy umarła Maria? Jak umarła Maria?

Odpowiedź


Biblia po raz ostatni wspomina o Marii, matce Jezusa, gdy Duch Święty zstąpił na nią (i wielu innych) w dniu Pięćdziesiątnicy (Dz. Apostolskie 2.1-4). Po tym wydarzeniu Biblia nie wspomina już o Marii.

Maria najprawdopodobniej przeżyła swoje pozostałe lata w domu Jana, zgodnie z Ew. Jana 19.27. Nie wiemy, gdzie dokładnie mieszkał Jan. Mógł mieć dom w Jerozolimie lub Efezie. Niektórzy sugerują, że ponieważ jest prawdopodobne, że Jan nadzorował wiele kościołów w Azji Mniejszej, Maria przeniosła się do Efezu wraz z Janem i była częścią kościoła efeskiego, w którym pastorem był Tymoteusz (1 Tymoteusza 1.3), ale nie możemy tego wiedzieć na pewno. Jedna z tradycji mówi, że Maria zmarła w 43 r. po Chr., a inna w 48 r. po Chr., ale nie mamy możliwości potwierdzenia żadnej z tych dat.

Tradycje i legendy starają się dodać więcej szczegółów na temat tego, co mogło się stać z Marią w latach, które nastąpiły po Pięćdziesiątnicy. Jedna z legend mówi, że Maria nigdy nie mieszkała w Efezie, ale mieszkała w małym kamiennym domu zbudowanym nad źródłem na wzgórzu przy drodze poza Jerozolimą. Według legendy dom Marii zawierał kaplicę modlitewną i wnękę, w której umieściła krzyż. Według legendy, za domem Maria postawiła kamienie upamiętniające różne stacje drogi krzyżowej. Inna legenda mówi, że Józef z Arymatei, jakiś czas po ukrzyżowaniu Jezusa, zabrał Marię do Glastonbury w południowej Anglii. Tam dożyła swoich dni i została pochowana wraz ze Świętym Graalem. Żadna z tych legend nie jest potwierdzona żadnymi dowodami historycznymi.

Na początku XIX wieku katolicka mistyczka Katarzyna Emmerich miała wizję, w której twierdziła, że widziała ostatnie minuty życia Marii. W swojej wizji Katarzyna opisuje obecność apostołów przy łożu śmierci Marii, odprawienie przez Piotra mszy świętej i udzielenie Marii ostatniego namaszczenia, jej śmierć (o tej samej godzinie, o której umarł Jezus), wniebowstąpienie jej ducha do nieba (w towarzystwie wielu dusz uwolnionych z czyśćca), jej pogrzeb i złożenie jej ciała następnej nocy. Nie mamy absolutnie żadnego powodu, aby wierzyć w cokolwiek, co Katarzyna Emmerich twierdzi, że widziała w swoich niebiblijnych wizjach.

Ostatecznie musimy zaakceptować fakt, że nie mamy żadnych informacji na temat późniejszego życia Marii ani jej śmierci. Biblia koncentruje się na śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa oraz Jego dalszej działalności w świecie za pośrednictwem Ducha Świętego. Historia Marii, chociaż jest czymś więcej niż tylko dodatkiem do historii Chrystusa, jest podrzędna.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kiedy umarła Maria? Jak umarła Maria?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries