settings icon
share icon
Pytanie

Kiedy zostało stworzone piekło?

Odpowiedź


Pismo Święte mówi o dwóch miejscach jako miejscach męki. Oba miejsca są powszechnie nazywane "piekłem". Hades jest obecnym miejscem duchów zmarłych ludzi, które nie są z Panem, to znaczy tych, którzy nigdy nie przyjęli przebaczenia, które Bóg oferuje w Jezusie Chrystusie. Bogacz z Ewangelii Łukasza 16 opisuje swoje obecne miejsce jako miejsce mąk w wyniku działania ognia (wersety 23-24). Drugim miejscem mąk jest Gehenna lub jezioro ognia, które będzie ostatecznym miejscem kary dla tych, którzy umrą w swoich grzechach. Oczywiście, niezależnie od różnic między Hadesem a jeziorem ognia, jedno prawdopodobnie nie będzie lepsze od drugiego dla tych, którzy ich doświadczają. W popularnym użyciu piekło jest w pewnym sensie połączeniem dwóch biblijnych terminów.

Jeśli mówiąc o "piekle", mamy na myśli obecne miejsce przetrzymywania niesprawiedliwych zmarłych, Pismo Święte po prostu nie mówi nam, kiedy to miejsce zostało stworzone. Przypuszczalnie nie było ono potrzebne, dopóki nie umarła pierwsza niesprawiedliwa osoba. Oczywiście Bóg mógł przygotować to miejsce z pewnym wyprzedzeniem, ale tego po prostu nie wiemy.

Jeśli przez "piekło" myślimy o ostatecznym miejscu kary, jeziorze ognia, to otrzymujemy nieco więcej informacji, ale niewiele. W Ewangelii Mateusza 25 Jezus mówi o czasie sądu ostatecznego. Do tych, którzy zostaną ostatecznie potępieni, mówi: "Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom" (werset 41). Jeśli odnosi się to do jeziora ognia, to wiemy, że zostało ono stworzone przede wszystkim dla istot duchowych, które się zbuntowały, a ich bunt mógł mieć miejsce na długo przed faktycznym stworzeniem świata fizycznego.

Kiedy myślimy o Bogu i czasie, zawsze jest to nieco mylące, ponieważ Bóg nie jest związany ograniczeniami czasu, tak jak my. Bóg nie musi "czekać i patrzeć", aby zareagować na daną sytuację. Z naszej perspektywy czasowej sensowne jest myślenie, że jezioro ognia zostało stworzone po buncie szatana, ale przed buntem ludzi, w przeciwnym razie zostałoby stworzone dla szatana, jego aniołów i ludzi, którzy podążają za tym buntem. Chociaż Bóg zna koniec od początku, istnieje pewien sens, w którym Bóg nie stworzył jeziora ognia dla ludzi, nawet jeśli ci, którzy odmówią ugięcia przed Nim kolana, i tak tam trafią.

Najważniejszym pytaniem nie jest to, kiedy powstało piekło, ale jak go uniknąć. Ci, którzy narodzili się na nowo w mocy Ducha Świętego, nie zostaną dotknięci drugą śmiercią (Objawienie 20:6). Aby uniknąć piekła, zdaj się na miłosierdzie Chrystusa, Tego, który umarł, aby zapłacić za grzechy wszystkich, którzy Mu zaufają.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kiedy zostało stworzone piekło?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries