settings icon
share icon
Pytanie

Kiedy Bóg stworzył anioły?

Odpowiedź


Próba określenia kiedy Bóg stworzył anioły jest w pewnym sensie podchwytliwa, ponieważ cokolwiek Bóg stworzył "przed założeniem świata" stawia wydarzenie poza ramy czasu. Czas i miejsce są charakterystyczne dla świata nas otaczającego, a nie Boga. On nie jest ograniczony godzinami, dniami i latami jak my. W rzeczywistości Biblia mówi nam, że "u Pana jeden dzień jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień" (2 Piotra 3.8).

Wiemy, że Bóg stworzył anioły zanim stworzył fizyczny wszechświat. Księga Joba opisuje anioły uwielbiające Boga gdy stwarzał świat: "Gdzie byłeś, gdy zakładałem ziemię? Powiedz, jeśli wiesz i rozumiesz. Kto wyznaczył jej rozmiary? Czy wiesz? Albo kto rozciągnął nad nią sznur mierniczy? Na czym są osadzone jej filary albo kto założył jej kamień węgielny? Gdy gwiazdy poranne chórem radośnie się odezwały i okrzyk wydali wszyscy synowie Boży?" (Ks. Joba 38.4-7).

Jeśli rozważamy funkcjonowanie aniołów, możemy dojść do wniosku, że Bóg stworzył anioły tuż przed stworzeniem ludzkości, ponieważ jednym z ich obowiązków jest to, że "są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia" (Hebrajczyków 1.14). Wiemy również, że istniały zanim powstał ogród Eden, ponieważ szatan, który pierwotnie był aniołem Lucyferem, był już obecny w ogrodzie w swojej upadłej postaci. Ponieważ jednak inną funkcją aniołów jest uwielbianie Boga przed jego tronem (Ks. Objawienia 5.11-14), to mogły minąć miliony lat- zanim Bóg stworzył świat, wielbiący go i służący mu.

Zatem, mimo iż Biblia nie mówi dokładnie kiedy Bóg stworzył anioły, to było to przed stworzeniem świata. Czy było to dzień po czy miliardy lat wcześniej, ponownie nie możemy być tego pewni.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kiedy Bóg stworzył anioły?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries