settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest kazanie tematyczne? Czy pastor powinien głosić kazania tematyczne?

Odpowiedź


Kazania tematyczne to głoszenie, które skupia się na określonym temacie. Jest często przeciwstawiane kazaniu ekspozycyjnemu. Kazanie tematyczne patrzy na to, co mówi Biblia odnośnie określonego tematu, podczas gdy kazanie ekspozycyjne patrzy na to, co określony fragment w Biblii oznacza i jakie ma zastosowanie dzisiaj w naszym życiu. Większość pastorów głosi kilka kazań tematycznych, podczas gdy niektórzy skupiają się prawie wyłącznie na nich. To, czy ten model jest dobry czy zły, prawdopodobnie ma więcej wspólnego z tym, jak jest używany, aniżeli z czymkolwiek innym. Kazanie tematyczne może być całkiem efektywne, ale posiada pewne ograniczenia, które muszą być zrozumiane jeśli mają być poprawnie używane.

Kazania można ogólnie podzielić na cztery typy: tekstowe, tematyczne, tekstowo-tematyczne i ekspozycyjne. Niektórzy zauważyli, że te etykiety niekonieczne do siebie pasują, zwłaszcza, że typy nakładają się na siebie. Mówiąc ogólnie, kazanie tekstowe podąża za strukturą tekstu Pisma Świętego, pozwalając na płynięcie słowa i zapewniając punkty w kazaniu. Kazanie tematyczne jest zorganizowane wokół myśli, z punktami kazania opracowanymi przez mówcę i popartymi tekstami dowodowymi. Kazanie tematyczno- tekstowe łączy dwa, pozwalając punktom kazania na wypłynięcie albo z tekstu albo z myśli mówcy. Kazanie ekspozycyjne podąża za tekstem Pisma Świętego, a następnie stara się wydobyć z tego pełne znaczenie. Celem każdego rodzaju kazania jest zastosowanie Słowa Bożego w życiu jego słuchaczy.

W kazaniu tematycznym, mówca ma wolność do poruszania problemów, z którymi borykają się jego słuchacze. Jeśli potrzebą jest lepsze zrozumienie grzechu, można przedstawić serię odnoszącą się do różnych aspektów i skutków grzechu. Jeśli jest to poprawnie przeprowadzone, ten typ kazania daje szerokie spektrum postrzegania tego co mówi Biblia na dany temat. Skupiając się na kwestiach w ten sposób, ludzie mogą rozwinąć biblijne zrozumienie każdej kwestii tematycznej. Inną korzyścią kazania tematycznego jest jedność myśli. Ludzie mogą podążać za logicznym rozwojem myśli, który pomaga często w zapamiętywaniu tego co słyszą. Ta metoda sama w sobie opiera się mocno na naturalnych talentach mówcy, ponieważ myśli pochodzą z jego serca.

I chociaż kazanie tematyczne pozwala mówcy na rozwój wartościowych kazań, ma także kilka niebezpieczeństw. Jeśli jest to jedyna używana metoda, mówca może łatwo popaść w rutynę głoszenia tylko tych tematów, które są w obszarze jego zainteresowań lub tych, które łatwo jest rozwinąć w przesłaniu. Podobnie, słuchacze mogą przyzwyczaić się do „wygodnych” lub „ekscytujących” przesłań, odwracając się od nauczania, które nie pasuje do tego modelu. Ścisłe przestrzeganie aktualnego głoszenia spowoduje zahamowanie zrozumienia całej rady Bożej, chociaż niektóre tematy będą dobrze zrozumiane. W niektórych przypadkach, mówca może ulegać pokusie aby myśleć bardziej o swoich własnych pomysłach, aniżeli o tym czy "wykłada należycie słowo prawdy" (2 Tymoteusza 2.15).

Z tych powodów wielu pastorów naprzemiennie wybiera pomiędzy tematycznymi i tekstowymi lub ekspozycyjnymi kazaniami. Przesłania tematyczne pozwalają im wskazywać na bieżące kwestie w społeczeństwie czy życiu kościoła, podczas gdy tekstowe czy ekspozycyjne kazania budują "szeroki obraz" wszystkich ksiąg Biblii. Obie metody są konieczne w zachęcaniu do zrównoważonego wzrostu w życiu chrześcijańskim. To jak kazania są uporządkowane nie jest tak ważne jak to czy są biblijne i mają jasne zastosowanie. Przesłanie tematyczne może być tak samo biblijne jak ekspozycyjne, a przesłanie ekspozycyjne tak samo interesujące jak przesłanie tematyczne.

Bez względu na rodzaj kazania, jeśli jest solidnie ugruntowane w Piśmie Świętym i zastosowane do życia za pomocą żywych obrazów słownych, osiągnie swój cel i przyciągnie ludzi do bliższego naśladowania Chrystusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest kazanie tematyczne? Czy pastor powinien głosić kazania tematyczne?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries