settings icon
share icon
Pytanie

Czym są karty tarota? Czy karty tarota są złe?

Odpowiedź


Karty tarota są powiązane z wróżbiarstwem - odkrywaniem tajemnic przyszłości za pomocą okultystycznych, nadprzyrodzonych środków. Wróżbiarstwo jest surowo zabronione w Biblii.

Karty tarota są oferowane w talii składającej się z 78 pojedynczych kart. Zostały opracowane około 600 lat temu z myślą o grze. Jednak niektórzy mistycy, wróżbici i okultyści zaczęli używać kart do wróżenia, a dziś karty i umiejętność ich "czytania" są postrzegane jako elementy wróżenia. Otrzymanie wróżby z tarota to próba dowiedzenia się czegoś o swoim życiu lub przyszłości poprzez praktykę okultystyczną.

Zazwyczaj praktyka czytania kart tarota rozpoczyna się od przełożenia przez osobę pytającą pakietu kart lub czasami po prostu dotknięcia go. Wróżka lub osoba czytająca rozkłada następnie kilka kart, obrazkami do dołu, na stole, w wzór zwany "rozkładem". W miarę jak karty są odwracane, medium lub czytający tworzy opowieść opartą na znaczeniach kart i ich pozycji na stole. Oczywiście, czytanie kart tarota kładzie duży nacisk na los, "ukrytą wiedzę" i przesądy.

Bóg ostrzegł swój lud, Izraelitów, przed wróżbiarstwem, gdy byli o krok od wejścia do Ziemi Obiecanej. W 5 Ks. Mojżeszowej 18.9-12 wymienia wróżenie wśród takich złych rzeczy jak składanie ofiar z dzieci i rzucanie zaklęć. 3 Ks. Mojżeszowa 19.26 ujmuje to zwięźle: "nie będziecie wróżyć ani czarować" (tłum. Biblia Warszawska). Czytanie kart tarota zdecydowanie wchodzi w zakres tego zakazu. W niektórych przypadkach czytanie kart tarota może być kierowane przez demony. W 16 rozdziale Dz. Apostolskich Paweł spotyka wróżbitkę, niewolnicę, która dzięki wróżbiarstwu zarabiała dużo pieniędzy dla swoich panów (werset 16). Biblia przypisuje jej zdolności posiadaniu ducha demonicznego, którego Paweł był w stanie z niej wypędzić przez imię Jezusa Chrystusa (werset 18). Biblia nie wspomina o narzędziach, których niewolnica używała do wróżenia, ale czy to są liście herbaty, czy kostki do gry, czy losy lub karty jakiegoś rodzaju, przedmioty używane w tym kontekście przynosiły chwałę duchom demonicznym.

Duchowy wymiar naszego świata jest realny i nie należy go lekceważyć. Biblia mówi nam, że szatan dąży do tego, aby nas zniszczyć. "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć" (1 Piotra 5.8; tłum. Biblia Warszawska). Z lwami nie należy się zabawiać.

Salomon, najmądrzejszy człowiek w historii, przedstawił tę mądrość na temat poznania przyszłości w Ks. Kaznodziei Salomona 7.14:

„W dniu dobrym korzystaj z dobra, lecz w dniu złym zważ: Również ten uczynił Bóg tak samo jak tamten, po to, by człowiek nic nie dociekł z tego, co będzie po nim” (tłum. Biblia Warszawska)

A w Ks. Kaznodziei Salomona 8.7 pisze tak:

„nikt nie wie, co będzie, bo któż mu powie, jak się to stanie?”

Tylko Bóg włada przyszłością i tylko On naprawdę wie, co się stanie (Ks. Izajasza 46.10).

Jeśli chcesz mieć pokój odnośnie swojej przyszłości, zwróć się do Pana Jezusa Chrystusa. Przyszłość jest jasna dla tych, którzy Go znają (Rzymian 8.17).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym są karty tarota? Czy karty tarota są złe?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries