settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia wymaga kary śmierci za homoseksualizm?

Odpowiedź


Po ataku terrorystycznym islamskiego ekstremisty w czerwcu 2016 r. na klub nocny dla gejów w Orlando na Florydzie w USA niektórzy twierdzili, że chrześcijanie są tak samo winni jak terroryści, ponieważ w końcu Biblia skazuje homoseksualistów na karę śmierci. Prawdą jest, że w 3 Ks. Mojżeszowej 20.13 Biblia mówi, "Mężczyzna, który obcuje cieleśnie z mężczyzną tak jak z kobietą, popełnia obrzydliwość; obaj poniosą śmierć; krew ich spadnie na nich." Zatem, czy Biblia wymaga dzisiaj od nas uśmiercania homoseksualistów?

Kluczowe jest zrozumienie, że Jezus wypełnił Prawo (Ew. Mateusza 5.17-18). Rzymian 10.4 mówi, że Chrystus jest dokończycielem Prawa. Efezjan 2.15 mówi, że Jezus zniósł zakon zakazów i przepisów. Galacjan 3.25 mówi, teraz, gdy nadeszła wiara, nie jesteśmy już pod opieką Prawa. Cywilne i ceremonialne aspekty Prawa Starego Testamentu były wcześniej. Cel Prawa został ukończony wraz z doskonałą i skończoną ofiarą Jezusa Chrystusa. Zatem nie, Biblia nie nakazuje, aby homoseksualiści współcześnie byli skazywani na śmierć.

Równie ważne jest zrozumienie, że prawa cywilne w ramach Prawa Mojżeszowego były przeznaczone dla Izraela w systemie teokratycznym. Boży lud wybrany, żyjący w Ziemi Obiecanej, podążający za Bogiem jako swoim Królu, mieli trzymać się systemu praw cywilnych z karami nałożonymi przez Boga. Kapłani nauczali praw, władcy egzekwowali prawa, a sędziowie w razie potrzeby wymierzali kary. Zasada z 3 Ks. Mojżeszowej 20.13, "obaj poniosą śmierć" została przekazana należycie mianowanym urzędnikom państwowym, a nie zwykłym obywatelom lub strażnikom. Prawa cywilne Starego Testamentu nigdy nie były zamierzone do stosowania w innej kulturze czy innych czasach. Jest powód, dla którego napastnik w klubie nocnym nie był Żydem ani chrześcijaninem. Żydzi i chrześcijanie rozumieją intencje i ograniczenia Prawa Starego Przymierza. W przeciwieństwie do tego, Koran nie kwalifikuje swojego nakazu zabijania homoseksualistów, a wielu muzułmanów uważa, że nakaz ten jest dziś aktualny i trzeba go egzekwować.

Inną kwestią jest to, że Prawo Starego Testamentu nie zezwalało na ruch samoobrony obywatelskiej. Jednym z powodów, dla których istniały miasta schronienia, była ochrona oskarżonych o morderstwo, dopóki nie uzyskają sprawiedliwego procesu. Prawo Mojżeszowe mówiło, że tylko władze cywilne mogą wykonywać karę śmierci i tylko po sprawiedliwym procesie z co najmniej dwoma świadkami (5 Ks. Mojżeszowa 17.6). Tak więc, nawet w czasie obowiązywania Prawa Starego Testamentu, masowe mordowanie homoseksualistów przez strażników nie byłoby tym, co nakazywało Prawo.

Zatem, Biblia nie wymaga już kary śmierci za homoseksualizm. Ale wciąż pojawiają się pytania, dlaczego kara śmierci była w ogóle wymagana w Starym Testamencie. Odpowiedź jest taka: każdy grzech jest zniewagą świętego Boga. Bóg nienawidzi wszelkiego grzechu. I chociaż Bóg wymagał tylko cywilnej kary śmierci za niektóre grzechy, wszystkie grzechy są ostatecznie warte śmierci (Rzymian 6.23) i wiecznego oddzielenia od Boga. Biblia opisuje homoseksualizm jako obrzydliwość, niemoralną perwersję Bożego, stworzonego porządku. Czystość Bożego ludu w Ziemi Obiecanej była niezwykle ważna, podobnie jak kontynuacja linii krwi (z których jedna doprowadzi do Mesjasza). Z tego powodu Bóg wymagał kary śmierci dla tych, którzy zaangażowali się w stosunki homoseksualne.

Homoseksualizm jest nadal niemoralny i nienaturalny. Ale nie jesteśmy już pod starożytnym żydowskim systemem prawnym. Jeśli chodzi o uzyskanie przebaczenia od Boga przez wiarę w Jezusa Chrystusa, homoseksualizm nie jest większym grzechem niż jakikolwiek inny. Przez Chrystusa, każdy grzech może być przebaczony. Zbawienie jest dostępne dla każdego przez wiarę (Ew. Jana 3.16). I gdy otrzymujemy zbawienie, to przebywający (w nas) Duch Święty zapewni sposoby, aby przezwyciężyć grzech przez nowe stworzenie (2 Koryntian 5.17).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia wymaga kary śmierci za homoseksualizm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries