settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o kanibalizmie? Czy Biblia mówi o kanibalizmie?

Odpowiedź


Biblia wspomina o kanibalizmie. Chociaż nie ma w niej bezpośredniego stwierdzenia typu: "Nie będziesz jadł ludzkiego mięsa", Pismo Święte wyraźnie wskazuje, że kanibalizm jest strasznym złem.

Po globalnym potopie Bóg dał Noemu pozwolenie na jedzenie mięsa. "Wszystko, co się rusza i żyje, niech wam służy za pokarm; tak jak zielone jarzyny, daję wam wszystko" (1 Ks. Mojżeszowa 9.3; tłum. Biblia Warszawska). Jednakże Bóg precyzuje, że "pokarm dla was" nie obejmuje innych istot ludzkich. Ludzie są traktowani inaczej niż zwierzęta: "Kto przelewa krew człowieka, tego krew przez człowieka będzie przelana, bo na obraz Boży uczynił człowieka" (1 Ks. Mojżeszowa 9.6).

Kanibalizm jest kilkakrotnie wspomniany w Piśmie Świętym (3 Ks. Mojżeszowa 26.29; 5 Ks. Mojżeszowa 28.53-57; Jeremiasza 19.9; Tren 2.20; 4.10; Ks. Ezechiela 5.10), ale w każdym przypadku praktyka ta jest uważana za straszne przekleństwo i nieludzki akt desperacji. Mojżesz i inni prorocy przepowiedzieli, że jeśli Izraelici porzucą Boga, popadną w tak straszliwą degradację, że będą zmuszeni do kanibalizmu własnych dzieci. Te wstrząsające proroctwa wypełniły się podczas oblężenia Samarii za panowania króla Jehorama (2 Ks. Królewska 6.28-29). Kanibalizm był fizycznym horrorem, który towarzyszył duchowemu horrorowi odstępstwa.

Kanibalizm został zrytualizowany w niektórych pogańskich kulturach jako część ceremonii religijnej lub przesądu kulturowego. Tak więc nie tylko sam akt jest zły, ale także powód, który za nim stoi. Na przykład, niektóre grupy ludzi jadły mięso zmarłych członków rodziny, wierząc, że pozwoli to duchom zmarłych żyć dalej. Takie kanibalistyczne rytuały nie mają biblijnego uzasadnienia. Biblia naucza, że duch nie pozostaje w ciele, ani nie błąka się po świecie swobodnie. Duch albo idzie do Pana natychmiast po śmierci (2 Koryntian 5.8), albo idzie do hadesu, gdzie będzie przebywał aż do sądu (Ew. Łukasza 16.19-26; Ks. Objawienia 20.11-15).

Zamordowanie kogoś w celu dokonania ludożerstwa (kanibalizm zabójczy) jest niezaprzeczalnie złe. Ale co z dokonaniem kanibalizacji kogoś, kto już nie żyje (nekro-kanibalizm), aby zapobiec śmierci głodowej? Nie jest to całkowicie hipotetyczne pytanie, ponieważ "kanibalizm przetrwania" rzeczywiście miał miejsce. Do osób, które uciekły się do kanibalizmu, aby powstrzymać głód, należą Donner Party w 1846 roku i osoby, które przeżyły katastrofę lotniczą w Andach w 1972 roku. Biorąc jednak pod uwagę całkowicie negatywny obraz kanibalizmu w Biblii, wydaje się, że instynkt samozachowawczy nie może usprawiedliwiać takiego barbarzyństwa. Nawet w najbardziej tragicznych i rozpaczliwych okolicznościach kanibalizm nie powinien być brany pod uwagę.

Podsumowując, chociaż Pismo Święte nie zawiera wyraźnego nakazu przeciwko kanibalizmowi, od samego początku (1 Ks. Mojżeszowa 26-27) Bóg wyraźnie zaznaczył, że rodzaj ludzki jest wyjątkowy i różni się od królestwa zwierząt. Ludzkość, stworzona na obraz Boga, ma wartość i cześć wyższą niż zwierzęta. Stary Testament ściśle wiąże kanibalizm z końcowymi etapami sądu Bożego, oznaczając go w ten sposób jako odrażającą i złą praktykę.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o kanibalizmie? Czy Biblia mówi o kanibalizmie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries