settings icon
share icon
Pytanie

Czy Judasz Iskariot jest zbawiony? Czy otrzymał przebaczenie?

Odpowiedź


Biblia jasno wskazuje, że Judasz nie został zbawiony. Jezus powiedział do Judasza "Syn Człowieczy wprawdzie odchodzi, jak o nim napisano, ale biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany! Lepiej by mu było, gdyby się ów człowiek nie urodził" (Ew. Mateusza 26,24). Jest to jasny obraz suwerenności Boga i woli człowieka, które razem współpracują. Bóg w dalekiej przeszłości zdeterminował to, że Chrystus zostanie zdradzony przez Judasza, że umrze na krzyżu za nasze grzechy i zmartwychwstanie. To Jezus miał na myśli, gdy powiedział, że "odchodzi, jak o nim napisano". Nic nie jest w stanie powstrzymać planu, który Bóg ma aby zapewnić ludziom zbawienie.

Jednakże, fakt że wszystko zostało predestynowane nie usprawiedliwia czy nie rozgrzesza Judasza kary, którą będzie cierpiał za jego część odegraną w tym dramacie. Judasz dokonywał własnych wyborów i one są źródłem jego potępienia. Jego wybory doskonale pasuję do suwerennego Bożego planu. Bóg kontroluje nie tylko dobrych ale również i złych ludzi, aby osiągnąć swoje własne cele. Tutaj widzimy Jezusa, który potępia Judasza, a jednak jeśli sobie uświadomisz, że Judasz towarzyszył Jezusowi przez prawie trzy lata, to wiemy, że Jezus dał Judaszowi wiele możliwości zbawienia i upamiętania. Nawet po jego obrzydliwym czynie, Judasz mógł paść na kolana aby błagać Boga o przebaczenie za swoją zdradę. Jednak tego nie uczynił. Mógł on odczuwać jakiś strach związany z poczuciem winy, który sprawił, że oddał pieniądze faryzeuszom, jednak nigdy nie opamiętał się, zamiast tego wolał popełnić samobójstwo, ostateczny akt egoizmu (Ew. Mateusza 27,5-8).

Ewangelia Jana 17,12 mówi na temat Judasza, "Dopóki byłem z nimi na świecie, zachowywałem w imieniu twoim tych, których mi dałeś, i strzegłem, i żaden z nich nie zginął, prócz syna zatracenia, by się wypełniło Pismo." W pewnym okresie Judasz wierzył, że Jezus jest prorokiem może nawet wierzył, że jest On Mesjaszem. Jezus wysłał uczniów, aby głosili Ewangelię i czynili cuda (Ew. Łukasza 9,1-6). Judasz był w gronie tych uczniów. Judasz wierzył, ale nie była to prawdziwa, zbawiająca wiara. Judasz nigdy nie był "zbawiony" mimo, że w pewnym czasie szedł za Chrystusem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Judasz Iskariot jest zbawiony? Czy otrzymał przebaczenie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries