settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest pogląd chrześcijański na temat jogi?

Odpowiedź


Dla wielu chrześcijan z Zachodu, którzy nie rozumieją historii związanej z jogą, joga wydaje się po prostu formą ćwiczeń fizycznych i rozciągania oraz poprawiania elastyczności mięśni. Jednak filozofia kryjąca się za jogą jest czymś więcej aniżeli fizycznym poprawianiem siebie samego. To jest starożytna praktyka wywodząca się z Indii, która uznawana jest za ścieżkę duchowego wzrostu i oświecenia.

Słowo joga oznacza „zjednoczenie”, a celem jest zjednoczenie przemijającej (tymczasowej) jaźni z nieskończonym Brahmanem, hinduską koncepcją „Boga.” Ten bóg nie jest dosłownie istotą, ale jest interpersonalną duchową istotą, która stanowi jedność z naturą i kosmosem. Pogląd ten nazywa się "panteizmem", wiarą że wszystko jest Bogiem i że rzeczywistość zawiera jedynie wszechświat i naturę. A ponieważ wszystko jest Bogiem, filozofia jogi nie czyni rozróżnienia pomiędzy człowiekiem a Bogiem.

Hata joga jest tym rodzajem jogi, który skupia się na przyjmowaniu określonych pozycji ciała, ćwiczeniach oddechowych czy koncentracji lub medytacji. To jest sposób na przygotowanie ciała na ćwiczenia duchowe, usuwając najpierw wszelkie przeszkody, aby w ten sposób osiągnąć oświecenie. Praktyka jogi jest oparta na wierze, że człowiek i Bóg są jednym. To odrobinę więcej niż samouwielbienie przebrane za duchowość wysokiego poziomu.

Pojawia się pytanie, czy możliwe jest, aby chrześcijanin oddzielił aspekty fizyczne jogi jako jedynie formę ćwiczeń, bez przyjmowania jej duchowości czy filozofii jaka się z nią wiąże? Joga wywodzi się z jawnie antychrześcijańskiej filozofii, a filozofia ta się nie zmieniła. Naucza, aby skupiać się na sobie samym zamiast na jedynym, prawdziwym Bogu. Zachęca swoich uczestników, aby szukali odpowiedzi na życiowe, trudne pytania w swojej podświadomości zamiast w Słowie Bożym. Pozostawia również człowieka otwartego na zwiedzenie diabła, który szuka ofiar, które może odsunąć od Boga (1 Piotra 5.8).

Cokolwiek czynimy, powinniśmy czynić to na chwałę Bożą (1 Koryntian 10.31) i będziemy mądrzy by zważać na słowa apostoła Pawła: "Wreszcie, bracia, myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały" (Filipian 4.8). Chrześcijanin powinien ćwiczyć ostrożność i modlić się o umiejętność rozróżniania w odniesieniu do zaangażowania się w jogę.EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest pogląd chrześcijański na temat jogi?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries