settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego w grobowcach gerazeńskich u Mateusza jest dwóch opętanych mężczyzn, a u Marka i Łukasza tylko jeden?

Odpowiedź


Trzy fragmenty opisujące incydent z demonami w kraju Gerazeńczyków, zwanych także Gadareńczykami, to Mateusza 8:28-34, Marka 5:1-20 i Łukasza 8:26-39. Relacja Mateusza wspomina o dwóch opętanych mężczyznach, podczas gdy Marek i Łukasz wspominają tylko o jednym. Czy istnieje rozbieżność w tych relacjach i czy autorzy Ewangelii zaprzeczają sobie nawzajem?

Pierwszą rzeczą do ustalenia jest to, czy trzej autorzy opisują to samo wydarzenie. Czas wydarzenia we wszystkich trzech relacjach - natychmiast po uspokojeniu się burzy na morzu Galilejskim - a także inne podobieństwa (życie w grobowcach, dzikość demona, rozmowa z demonami, wpędzenie ich w świnie, utopienie stada i reakcja tych, którzy byli świadkami sceny) dają wiarę Mateuszowi, Markowi i Łukaszowi, że opisują to samo wydarzenie. Pozostaje zatem pytanie, czy był jeden opętany, czy dwóch.

Mateusz mówi nam, że było dwóch opętanych, podczas gdy Marek i Łukasz wspominają tylko o jednym z nich. Nie jest jasne, dlaczego zdecydowali się wspomnieć tylko o jednym, ale to nie neguje możliwości obecności drugiego. Marek i Łukasz nie twierdzą, że był "tylko jeden" człowiek opętany przez demona. Po prostu stwierdzają, że jeden z nich spotkał Jezusa i rozmawiał z Nim. Z jakiegoś powodu Mateusz podaje nam więcej informacji niż Marek i Łukasz.

W każdym razie sprzeczność nie istnieje. Sprzeczność występuje tylko wtedy, gdy jedno stwierdzenie uniemożliwia drugie i nie ma absolutnie żadnego sposobu, aby je pogodzić. Na przykład, powiedzmy, że kładziemy dwa jabłka na stole. Stwierdzenie 1: Na stole leżą dwa jabłka. Stwierdzenie 2: Na stole jest tylko jedno jabłko. Te dwa stwierdzenia są ze sobą sprzeczne. Przeczytaj teraz te dwa stwierdzenia: Stwierdzenie 1: Na stole są dwa jabłka. Stwierdzenie 2: Na stole jest jedno jabłko. Te dwa stwierdzenia nie są ze sobą sprzeczne. W ten sam sposób relacje biblijne nie stanowią sprzeczności. Wszystkie trzy relacje opisują opętanie przez demona i moc, jaką Jezus ma nad światem duchów. Wszystkie trzy mówią nam, że Jezus postanowił przepłynąć morze, aby uratować kogoś przed demonami. Wszystkie trzy potwierdzają, że co najmniej jeden człowiek był dręczony przez demony. Fakt, że te trzy relacje różnią się w niektórych drobnych szczegółach, dowodzi jedynie, że zostały napisane przez trzech różnych autorów, z których każdy postanowił skupić się na innym aspekcie relacji.

English



Powrót na polską stronę główną

Dlaczego w grobowcach gerazeńskich u Mateusza jest dwóch opętanych mężczyzn, a u Marka i Łukasza tylko jeden?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries