settings icon
share icon
Pytanie

Kiedy należy brać pod uwagę jakość życia przy podejmowaniu decyzji dotyczących końca życia?

Odpowiedź


Zaawansowany rozwój technologii medycznej uratowało życia i poprawiło jakość życia wielu osobom, ale również stworzyło nowe pytania, na które poprzednie generacje nie musiały odpowiadać. Wiek temu, opcji zakończenia życia było kilka, i śmierć przychodziła znacznie szybciej bez maszyn podtrzymujących funkcjonowanie organów, gdy mózg już nie działał. Lecz teraz, gdy medycyna może przedłużyć oznaki życia, obecność życia nie jest jedyną kwestią do rozważenia. Jakość życia wysuwa się na pierwszy plan, gdy widzimy, jak bliscy cierpią lub wydłuża się ten czas bardziej niż ktokolwiek by tego chciał. Powstaje pytanie etyczne: czy, mówiąc biblijnie, jakość życia powinna być brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących końca życia?

Jakość życia jest osobiście określoną decyzją. Każda osoba powinna mieć prawo decydowania za siebie co on czy ona uznają za "jakość." Niektórzy ludzie kurczowo chwytają się każdej chwili życia, podejmując każdą możliwą interwencję medyczną, aby przedłużyć ziemskie życie tak długo, jak to tylko możliwe. Inni, szczególnie chrześcijanie, mogą akceptować ich nieuchronną śmierć znacznie ciszej i nawet wyrażając chęć wejścia do wieczności jak tylko Bóg powoła ich do domu. Prawo odmówienia interwencji medycznej powinno być możliwe dla każdej mentalnie stabilnej osoby dorosłej i może być często udokumentowane poprzez spisanie woli czy w innej formie spisanej instrukcji. Jednak takie dokumenty mogą przekraczać granice etyczne, gdy wybory związane z końcem życia obejmują przyspieszenie śmierci lub wspomaganie samobójstwa. Tak jak samobójstwo nie jest uznawane za prawo ludzkie, tak samo jak asystowanie samobójstwu z powodu rokowań medycznych.

Chociaż każda osoba powinna mieć głos w określeniu swojej definicji "jakości życia", ludzie nie są ostatecznymi sędziami. Życie składa się z dobrych i złych doświadczeń i są chwile w życiu każdego człowieka, gdy jego jakość wydaje się niska. Depresja, niepokój, załamanie serca czy kryzys finansowy może znacznie ograniczać jakość życia w jakimś okresie. Uraz, choroba lub niepełnosprawność mogą mocno obniżyć jakość życia danej osoby, ale nie implikuje to prawa do zakończenia życia. Bóg określa bieg życia i śmierci, a nie nasza opinia o jego jakości (5 Ks. Mojżeszowa 32.9; Psalm 139.16).

Wypełnienie testamentu życia lub przypisanie trwałego pełnomocnictwa zaufanemu członkowi rodziny to świetna alternatywa dla podejmowania decyzji w ostatniej chwili przez rodziny próbujące ustalić życzenia pacjenta. Wstrzymywanie określonych lekarstw, leczenia czy środków ratujących życie może działać na korzyść pacjenta, i jeśli było to wcześniej omówione, rodzina jest uwolniona od tej moralnej odpowiedzialności. Nawiązanie pełnej zaufania relacji z lekarzem prowadzącym umierającego pacjenta może również wyeliminować nieporozumienia i późniejsze żale. Na szczęście, nadal jest to nielegalne w większości krajów, aby lekarz przepisał lekarstwa, które by skutecznie kończyły życie. Możliwość naruszenia tej opcji sprawia, że pozostawienie jej w gestii człowieka jest niebezpieczne. Jednak opieka paliatywna może dojść do momentu w którym pozwala się ciału umrzeć bez powodowania niepotrzebnego bólu u pacjenta. Gdy wszystkie możliwości leczenia są skończą, zwiększenie ilości leków paliatywnych pozwala ciału naturalnie się wyłączyć i śmierć może nastąpić bez niepotrzebnego przedłużania procesu umierania.

Jakości życia nie można zdefiniować czynnikami zewnętrznymi. Wartość czyjegoś życia jest głęboko osobista i często połączona z indywidualną relacją tej osoby z Bogiem. Zdrowi i zamożni ludzie mogą mieć niską jakość życia z powodu emocjonalnego niepokoju i złych decyzji moralnych, podczas gdy osoba z niepełnosprawnością, w biedzie może żyć życiem przepełnionym radością. Choroba fizyczna również nie określa jakości czyjegoś życia, zatem próba oceniania tego nie jest w naszej mocy. Naszą odpowiedzialnością przed Bogiem jest zapewnienie najlepszej, pełnej miłości opieki jaką możemy zapewnić dla tych, którzy cierpią i ufają, że ich Stwórca zdecyduje kiedy życie dobiegnie końca.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kiedy należy brać pod uwagę jakość życia przy podejmowaniu decyzji dotyczących końca życia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries