settings icon
share icon
Pytanie

Jak umarł apostoł Paweł?

Odpowiedź


Biblia nie mówi, jak umarł apostoł Paweł. Pisząc w 2 Liście do Tymoteusza 4:6-8, Paweł zdaje się przewidywać swoją rychłą śmierć: "Albowiem już niebawem będę złożony w ofierze, a czas rozstania mego z życiem nadszedł. Dobry bój bojowałem, biegu dokonałem, wiarę zachowałem; a teraz oczekuje mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu da Pan, sędzia sprawiedliwy, a nie tylko mnie, lecz i wszystkim, którzy umiłowali przyjście Jego".

Drugi List do Tymoteusza został napisany podczas drugiego rzymskiego uwięzienia Pawła w latach 64-67. Istnieje kilka różnych tradycji chrześcijańskich dotyczących śmierci Pawła, ale najczęściej akceptowana pochodzi z pism Euzebiusza, wczesnego historyka kościoła. Euzebiusz twierdził, że Paweł został ścięty na rozkaz rzymskiego cesarza Nerona lub jednego z jego podwładnych. Męczeństwo Pawła miało miejsce wkrótce po tym, jak znaczna część Rzymu spłonęła w pożarze - wydarzeniu, o które Neron obwiniał chrześcijan.

Możliwe, że apostoł Piotr poniósł śmierć męczeńską mniej więcej w tym samym czasie, w okresie wczesnych prześladowań chrześcijan. Tradycja głosi, że Piotr został ukrzyżowany do góry nogami, a Paweł został ścięty ze względu na fakt, że Paweł był obywatelem rzymskim (Dz 22:28), a obywatele rzymscy byli zwykle zwolnieni z ukrzyżowania.

Dokładność tej tradycji jest niemożliwa do oszacowania. Ponownie, Biblia nie odnotowuje, w jaki sposób Paweł zmarł, więc nie ma sposobu, aby mieć pewność co do okoliczności jego śmierci. Wszystko wskazuje jednak na to, że umarł za wiarę. Wiemy, że był gotów umrzeć za Chrystusa (Dz 21:13), a Jezus przepowiedział, że Paweł będzie wiele cierpiał dla imienia Chrystusa (Dz 9:16). Opierając się na tym, co księga Dziejów Apostolskich zapisuje o życiu Pawła, możemy założyć, że umarł, głosząc ewangelię Chrystusa, wydając ostatnie tchnienie jako świadek prawdy, która wyzwala ludzi (J 8:32).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak umarł apostoł Paweł?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries