settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Izraelologia?

Odpowiedź


Izraelologia jest obszarem nauki teologicznej szczególnie skupionej na tym, co Biblia naucza na temat Izraela. Kluczowym autorem w tej kwestii w ostatnich latach jest dr Arnold Fruchtenbaum, założyciel Służby Ariel (ang. Ariel Ministries). Jego podstawowym zainteresowaniem jest ukazanie pełni nauczania Pisma Świętego w odniesieniu do ziemi i ludności izraelskiej. Doktor Fruchtenbaum szczególnie odrzuca teologię zastępczą (przekonanie, że kościół zastępuje Izrael Starego Testamentu). Jak zauważa, jedynie dyspensacjonalizm „z wyraźnym rozróżnieniem między Izraelem a Kościołem może faktycznie zapewnić usystematyzowaną biblijną doktrynę Izraela".

Dzieło Fruchtenbauma jest często przyjmowane przez tych, którzy uznają dyspesacjonalizm i mocno odrzucany przez tych, którzy go nie uznają. Jednak, poznawanie/studiowanie Izraelologii daje głębsze poznanie dla wszystkich wierzących. Na przykład Izraelologia pokazuje obecną rolę zarówno kościoła jak i Izraela. Kościół jest powołany, jak apostołowie i pierwsi chrześcijanie, aby dzielić się przesłaniem ewangelii z narodem żydowskim jak również z wieloma innymi o czym naucza Wielkie Posłannictwo/ Nakaz Misyjny (Ew. Mateusza 28.18-20).

Również nasze postrzeganie Izraela wskazuje na nasze postrzeganie Prawa Mojżeszowego Starego Testamentu. Izraelologia sprawdza to, jak wczesny kościół praktykował Judaizm i opowiadał się za czytaniem i studiowaniem Pism Starego Testamentu.

I na koniec, ważnym efektem studiowania/ poznawania Izraelologii jest głębszy szacunek dla współczesnych Żydów. Narastający antysemityzm w wielu zakątkach świata często ukazuje Izrael w negatywnym świetle. Jednak właściwy, biblijny pogląd na Izrael wskazuje na Boży pogląd wysoko ceniący Izrael i jego przyszłość. Chrześcijanie są powołani do tego, aby kochać naród Izraela i modlić się za niego (Psalm 122.6).

Izraelologia jest często zaniedbywanym obszarem wśród chrześcijan, być może z powodu z góry przyjętych przekonań dotyczących czasów ostatecznych czy teologii zastępczej. Jednak wszyscy chrześcijanie powołani są do poznawania, aby stanąć przed Bogiem jako wypróbowany i nienaganny pracownik (2 Tymoteusza 2.15). Nasza studiowanie musi uwzględniać to, co Biblia naucza na temat ludu Abrahama i ziemi, którą Bóg im obiecał (1 Ks. Mojżeszowa 12.1-3).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Izraelologia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries