settings icon
share icon
Pytanie

Ile lat mieli uczniowie Jezusa?

Odpowiedź


Biblia nie podaje wieku żadnego z pierwszych dwunastu uczniów. Można jednak poczynić kilka obserwacji dotyczących ich wieku.

Po pierwsze, Pismo Święte uczy, że Jezus miał około 30 lat, gdy rozpoczął swoją publiczną służbę (Łk 3:23). W kulturze żydowskiej uczniowie (lub studenci) byli zazwyczaj młodsi od swojego nauczyciela. Dlatego jest prawdopodobne, że uczniowie mieli mniej niż 30 lat. Jezus odnosił się do nich również jako do "małych dzieci", co może wskazywać, że byli o kilka lat młodsi od Niego.

Po drugie, wielu uczniów pracowało jako rybacy. Jakub i Jan zostawili swojego ojca w łodzi, aby pójść za Jezusem (Mt 4:21-22). Oznacza to, że byli wystarczająco dorośli, aby pracować w pełnym wymiarze godzin. Prawdopodobnie w tym czasie byli co najmniej nastolatkami, ponieważ mogli opuścić dom, aby podążać za rabinem.

Po trzecie, Piotr jest już żonaty, gdy zaczął podążać za Jezusem. Jego chora teściowa jest wspomniana w Ewangelii Mateusza 8:14. Oznacza to, że Piotr był co najmniej wystarczająco dorosły, aby się ożenić; co najmniej w wieku kilkunastu lat.

Po czwarte, późniejsze życie wielu uczniów pomaga ujawnić ich możliwy wiek. Jan żył najdłużej, zmarł w ostatniej dekadzie pierwszego wieku, zgodnie z historią kościoła. Było to 60 lat po przebywaniu z Jezusem. Nawet gdyby Jan miał 90 lat w chwili śmierci, miałby nie więcej niż 30 lat w czasie, gdy był z Jezusem. Ponieważ Jan był wystarczająco dorosły, by opiekować się matką Jezusa (J 19:26-27), prawdopodobnie miał co najmniej 20 lat w czasie ukrzyżowania.

Piotr określił siebie jako starca, gdy miał 60 lat, około 30 lat po tym, jak chodził z Jezusem. Może to oznaczać, że Piotr miał 20 lub 30 lat, gdy był z Jezusem. Ewangelia Mateusza została napisana 30-40 lat po zmartwychwstaniu Jezusa, co wskazuje, że Mateusz być może miał 20 lat, gdy podążał za Jezusem na ziemi.

W kulturze żydowskiej zwyczajem było, że dziecko rozpoczynało naukę religii w wieku 5 lat i kontynuowało ją do 12 lub 13 roku życia. Jeśli chłopiec był inteligentny i zainteresowany kontynuowaniem studiów religijnych, szukał rabina, który go uczył, a następnie naśladował i wzorował swoje życie na rabinie do 30 roku życia. W tym czasie mógł przyjąć własnych uczniów. Trening uczniowski młodego mężczyzny pod okiem rabina rozpoczynał się zwykle między 13 a 15 rokiem życia. Jeśli ten wzorzec był zgodny z naśladowcami Jezusa, niektórzy z nich mogli dołączyć do Jezusa już w wieku 13 lat i nadal byliby nastolatkami w czasie Jego śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia.

Chociaż Biblia nie podaje dokładnego wieku uczniów Jezusa, jest prawdopodobne, że wszyscy byli w wieku od 13 do 30 lat w czasie, gdy podążali za Jezusem. Pogląd ten dopuszcza pewną różnorodność w ich wieku, z Janem prawdopodobnie najmłodszym i Piotrem być może jednym z najstarszych, ponieważ był już żonaty.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Ile lat mieli uczniowie Jezusa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries