settings icon
share icon
Pytanie

Ile lat miał Dawid, kiedy został namaszczony, walczył z Goliatem, został królem i umarł?

Odpowiedź


Chociaż Biblia nie podaje nam szczegółowego kalendarium życia Dawida, dostarcza wystarczająco dużo informacji, aby wiedzieć lub w przybliżeniu określić, ile lat miał Dawid w ważnych momentach swojego życia.

Ile lat miał Dawid, gdy Samuel namaścił go na króla?

Pan polecił prorokowi Samuelowi udać się do domu Jessego w Betlejem, aby namaścić następnego króla Izraela. Jako najmłodszy chłopiec w rodzinie Jessego, Dawid był uważany za nieistotnego. Jego ojciec nawet nie zadał sobie trudu, by wezwać go na spotkanie z Samuelem. Ale kiedy Samuel rozważał siedmiu starszych synów Jessego, Bóg odrzucił ich wszystkich. Prorok zapytał, czy Jesse ma innych synów, a następnie wezwał Dawida, który akurat pasł owce, po czym Samuel go namaścił. Jak to często bywa, Bóg wybrał najmniej prawdopodobnego kandydata (1 Samuela 16.1-13). Nie wiemy dokładnie, ile lat miał Dawid w tym czasie, ale wiemy, że był chłopcem, prawdopodobnie w wieku 10-15 lat.

Ile lat miał Dawid, gdy walczył z Goliatem?

Pismo Święte daje nam mocniejsze wskazówki dotyczące wieku Dawida, gdy walczył z Goliatem. Podczas gdy Filistyni prowadzili wojnę z Saulem, ich gigant, Goliat, codziennie drwił z armii Izraela. Żaden z hebrajskich żołnierzy nie miał jednak odwagi, by stawić czoła Goliatowi jeden na jednego.

W tym czasie trzej najstarsi bracia Dawida służyli na linii frontu. Dawid został wysłany do nich przez swojego ojca, aby dostarczyć im prowiant. Kiedy Dawid usłyszał wyzywające słowa Goliata, poczuł się bardzo urażony i powiedział królowi Saulowi, że wstanie i będzie walczył przeciwko Goliatowi. "Nie bądź śmieszny!" - brzmiała odpowiedź Saula. "Ty nie możesz pójść do tego Filistyńczyka, aby z nim walczyć, gdyż jesteś młodzieńcem, on zaś jest wojownikiem od swojej młodości" (1 Ks. Samuela 17.33; tłum. Biblia Warszawska).

Termin, którego Saul użył tutaj do opisania wieku Dawida, oznacza "nastolatek". Dawid najprawdopodobniej był jeszcze nastolatkiem, prawdopodobnie w wieku 16-19 lat. Fakt, że Dawid nie służył jeszcze w armii, mówi nam, że z pewnością miał mniej niż 20 lat (zob. 4 Ks. Mojżeszowa 1.3).

Analogicznie, ponieważ Pismo Święte mówi, że trzej najstarsi bracia Dawida byli w armii (1 Ks. Samuela 17.13), wiemy, że mieli 20 lat lub więcej. To stawia czterech braci pomiędzy nimi a Dawidem, wzmacniając pogląd, że Dawid był nastolatkiem, gdy walczył z Goliatem.

Ile lat miał Dawid, gdy został królem?

Biblia mówi wprost: "Dawid miał trzydzieści lat, gdy został królem, i panował czterdzieści lat" (2 Ks. Samuela 5.4). Tak więc Dawid objął tron Izraela mniej więcej w tym samym wieku, w którym Jezus rozpoczął swoją ziemską służbę (Ew. Łukasza 3.23).

Ile lat miał Dawid w chwili śmierci?

Ponieważ wiemy, że Dawid miał 30 lat, gdy został królem i panował przez 40 lat, oznacza to, że w chwili śmierci miał około 70-71 lat (1 Ks. Królewska 2.10). Kiedy nadszedł koniec, Dawid "umarł w podeszłym wieku, ciesząc się długim życiem, bogactwem i zaszczytami" (1 Ks. Kronik 29.28).

Po śmierci Dawida, jego syn Salomon został jego następcą i przez większość jego rządów panował pokój.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Ile lat miał Dawid, kiedy został namaszczony, walczył z Goliatem, został królem i umarł?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries