settings icon
share icon
Pytanie

Ile lat ma Biblia?

Odpowiedź


Skoro Biblia została napisana przez około 40 różnych autorów na przestrzeni ponad 1500 lat, na pytanie "Ile lat ma Biblia?" nie można odpowiedzieć wskazując na jedną liczbę. Pierwsza spisana księga Biblii, prawdopodobnie 1 Ks. Mojżeszowa lub Ks. Joba, została ukończona około 1400 r. przed Chr. Ostatnia napisana księga Biblii, Ks. Objawienia, została ukończona około 90 r. po Chr. Zatem, jeśli popatrzysz na to, kiedy po raz pierwszy zaczęto pisać Biblię, Biblia ma ponad 3400 lat. Ale jeśli spojrzysz na to, kiedy Biblia została ukończona, Biblia ma ponad 1900 lat.

Większość uczonych biblistów konserwatywnych wierzy, że albo 1 Ks. Mojżeszowa albo Ks. Joba była pierwszą księgą Biblii spisaną, prawdopodobnie przez Mojżesza i prawdopodobnie podczas 40 lat wędrówki na pustyni pomiędzy wyjściem z Egiptu a śmiercią Mojżesza. To by umieściło datę autorstwa gdzieś pomiędzy 1450 r. przed Chr. a 1400 r. przed Chr.

Również większość uczonych biblistów konserwatywnych wierzy, że Ks. Objawienia była ostatnią spisaną księgą Biblii, autorstwa apostoła Jana, pomiędzy 90 a 95 r. po Chr., podczas wygnania Jana na wyspę Patmos. Możliwe jest, że Jan napisał 1,2 i 3 list Jana lub nawet Ew. Jana po Ks. Objawienia. Ale konsensus jest w tym, że Ks. Objawienia była ostatnią z pism Jana.

Biblia jest prawdziwie niesamowitą księgą. Biblia ma pomiędzy 3400 a 1900 lat i wpłynęła na wielu ludzi i kultury na całym świecie. Powstała w starożytności jednak przesłanie Biblii jest całkowicie prawdziwe i obecnie aktualne. Jedynie przez boską inspirację Biblia mogła być tak dawno spisana i na przestrzeni tak długiego czasu, i nadal być pozbawiona błędów i sprzeczności.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Ile lat ma Biblia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries