settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie słowa hosanna?

Odpowiedź


Hosanna jest słowem użytym w wielu pieśniach uwielbienia, szczególnie w Niedzielę Palmową. To jest słowo pochodzenia hebrajskiego, które było częścią okrzyku wielkiego tłumu, gdy Jezus wkraczał do Jerozolimy: "Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim. Hosanna na wysokościach!" (Ew. Mateusza 21.9).

Słowo hosanna jest często uznawane za wyrażenie uwielbienia, podobnie jak alleluja, ale właściwie jest to prośba o zbawienie. Hebrajskie słowa źródłowe znajdujące się w Psalmie 118.25 mówią, "O Panie, racz zbawić, O Panie, racz poszczęścić!". Hebrajskie słowa "yasha" ("wyzwolić, zbawić") oraz anna ("błagać") łączą się, aby stworzyć słowo tłumaczone "hosanna." Dosłownie hosanna oznacza "błagam Cię zbaw!" lub "proszę uwolnij nas!"

Zatem gdy Jezus jechał na osiołku wkraczając do Jerozolimy, tłumy miały całkowitą rację by wołać "Hosanna." Uznawali Jezusa za swojego Mesjasza,wyrażali to nazywając Go "Synem Dawida." To było ich wołanie o zbawienie i rozpoznanie, że Jezus jest zdolny zbawić.

Później tego dnia, Jezus był w świątyni, a obecne tam dzieci ponownie wołały, "Hosanna Synowi Dawidowemu" (Ew. Mateusza 21.15). Arcykapłani i nauczyciele Prawa byli niezadowoleni: "i rzekli mu: Czy słyszysz, co one mówią? A Jezus mówi do nich: Tak jest; czy nigdy nie czytaliście: Z ust niemowląt i ssących zgotowałeś sobie chwałę?" (Ew. Mateusza 21.16). Mówiąc, "hosanna" ludzie wołali o zbawienie i dlatego właśnie celu przyszedł Jezus. W niespełna tydzień później Jezus zostanie powieszony na krzyżu.EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie słowa hosanna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries