settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest historia Masady?

Odpowiedź


Masada to słynna górska twierdza nad zachodnim brzegiem Morza Martwego w Izraelu. Historia Masady sięga 31 r. p.n.e., kiedy to Herod Wielki ukończył budowę tego "pałacu schronienia", który zbudował na wypadek buntu przeciwko niemu.

Według historyka Józefa Flawiusza, król Herod był Edomitą mianowanym przez Imperium Rzymskie na króla Judei. Ponieważ nie był Judejczykiem i był okrutny wobec swoich poddanych, Herod był pogardzany przez Żydów. Niektórzy współcześni psychologowie, badając osiągnięcia Heroda, sklasyfikowali go jako dwubiegunowego i cierpiącego na skrajną paranoję. Od rozległych projektów budowlanych, w tym Masady, po liczne zabójstwa polityczne, Herod wykazywał paranoję przed utratą władzy. Jego niezdrowe podejrzenia były widoczne dla wszystkich.

Masada jest zbudowana na wysokim wzniesieniu. Twierdza zawiera wiele koszar, zbrojowni i struktur obronnych. Posiada również ogromne magazyny i cysterny, które zawierały żywność i wodę na wiele miesięcy. Podstawową obroną Masady była "wężowa ścieżka" biegnąca w jednym kierunku na górę o wysokości 1300 stóp. Ścieżka ta była niezwykle łatwa do obrony z punktów widokowych powyżej.

Około sto lat po tym, jak Herod Wielki zbudował "nie do zdobycia" fortecę Masada, stała się domem dla grupy żydowskich zelotów, którzy ukrywali się tam podczas rzymskiego podboju Izraela. Po upadku Jerozolimy w 70 r. n.e. Masada była ostatnią żydowską twierdzą. Gdy Rzymianie ruszyli na południe w celu ostatecznego oczyszczenia ziemi, dotarli do Masady i tamtejszego żydowskiego oporu.

W 72 r. n.e. rzymski legion pod dowództwem generała Flawiusza Silvy w końcu otoczył Masadę, ale nie mógł dotrzeć do niewielkiej grupy rebeliantów mieszkających na szczycie. W prawdziwie rzymskim stylu, Rzymianie sprowadzili tysiące niewolników i spędzili kilka miesięcy budując ogromną rampę oblężniczą na grzbiecie góry. Kiedy Rzymianie w końcu zdobyli fortecę wiosną 73 r. n.e., zastali upiorną scenę. Zealoci, wybierając śmierć zamiast pojmania, popełnili ceremonialne samobójstwo. W sumie 953 mężczyzn, kobiet i dzieci zginęło w ostatecznym odrzuceniu rzymskiego ucisku.

Relacje z oblężenia Masady i masowego samobójstwa zostały później opowiedziane przez dwie kobiety, które ukryły się w cysternie z pięciorgiem dzieci. Wyjawiły one ostatnie słowa ich przywódcy, Eleazara, które zapisał Józef Flawiusz:

"Ponieważ dawno temu, moi wspaniałomyślni przyjaciele, postanowiliśmy nigdy nie być sługami Rzymian, ani nikogo innego niż samego Boga, który jest prawdziwym i sprawiedliwym Panem ludzkości, nadszedł czas, który zobowiązuje nas do urzeczywistnienia tego postanowienia w praktyce".

Izrael ponownie stał się formalnym państwem w 1948 roku. Prawie 1900 lat po upadku Masady, twierdza ta nadal odgrywa znaczącą rolę w kulturze Izraela. W ramach obrony odnowionego kraju wszyscy izraelscy mężczyźni i kobiety są proszeni o odbycie służby w IDF - Siłach Obronnych Izraela. Po ukończeniu podstawowego szkolenia, nowi żołnierze IDF wspinają się nocą "wężową ścieżką" na Masadę i zostają zaprzysiężeni podczas ceremonii z pochodniami na szczycie Masady. Ich ostatnia deklaracja w noc przed zejściem z góry jako pełnoprawni żołnierze brzmi: "Masada nie upadnie ponownie".

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaka jest historia Masady?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries