settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest hizop? Do czego był używany hizop w Biblii?

Odpowiedź


Ponieważ ludzie w czasach biblijnych nie mieli dostępu do produktów, które mamy dzisiaj, często polegali na naturalnie występujących zasobach, takich jak rośliny, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i minerały do czyszczenia, gotowania, żywności, leków i nie tylko. Hizop, zioło z rodziny miętowatych o właściwościach oczyszczających, leczniczych i aromatyzujących, był szeroko rozpowszechniony na Bliskim Wschodzie i był używany na wiele sposobów.

Biblia wspomina o hizopie kilka razy, głównie w Starym Testamencie. W Księdze Kapłańskiej Bóg nakazał swojemu ludowi używać hizopu do ceremonialnego oczyszczania ludzi i domów. W jednym z przykładów Bóg nakazuje kapłanom używać hizopu wraz z drewnem cedrowym, szkarłatną przędzą i krwią czystego ptaka do pokropienia osoby niedawno uzdrowionej z choroby skóry (prawdopodobnie trądu). Czynność ta miała na celu ceremonialne oczyszczenie chorej osoby i umożliwienie jej ponownego wejścia do obozu (Kpł 14:1-7). Tej samej metody używano do oczyszczania domu, w którym wcześniej znajdowała się pleśń (Kpł 14:33-53).

Hizop jest również symbolicznie używany w Biblii. Kiedy Izraelici naznaczali odrzwia krwią baranka, aby anioł śmierci mógł nad nimi przejść, Bóg polecił im użyć pęczka hizopu jako "pędzla" (Wj 12:22). Wynikało to prawdopodobnie z faktu, że hizop był wytrzymały i mógł wytrzymać szczotkowanie, ale prawdopodobnie oznaczało to również, że Bóg oznaczał swój lud jako "czysty" i niebędący celem sądu, który Bóg miał zamiar wydać na Egipcjan.

Dawid wspomina również o hizopie w Psalmie 51:9 "Pokrop mnie hizopem, a będę oczyszczony; Obmyj mnie, a ponad śnieg bielszy się stanę". Dawid nie odnosi się do fizycznego oczyszczenia - prosi raczej Boga, by oczyścił go duchowo, gdy wyznaje swój grzech.

Hizop pojawia się również podczas ukrzyżowania Jezusa, kiedy rzymscy żołnierze zaoferowali Jezusowi napój z octu winnego na gąbce na końcu łodygi hizopu (Jana 19:28-30). W rzeczywistości był to ostatni czyn Jezusa, zanim ogłosił, że Jego dzieło na ziemi dobiegło końca i oddał ducha. Chociaż łodyga hizopu mogła być użyta do celów czysto praktycznych (tj. była wystarczająco długa, aby dosięgnąć ust Jezusa, gdy wisiał na krzyżu), interesujące jest to, że wybrano tę konkretną roślinę. Możliwe, że Bóg rozumiał to jako obraz oczyszczenia, ponieważ Jezus kupił nasze przebaczenie swoją ofiarą. Tak jak w Starym Testamencie krew i hizop oczyszczały splugawioną osobę, tak przelana krew Jezusa oczyszcza nas ze splugawienia naszym grzechem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest hizop? Do czego był używany hizop w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries