settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Hiperkalwinizm, i czy jest to pogląd biblijny?

Odpowiedź


Prosta definicja brzmi następująco: Hiperkalwinizm jest przekonaniem, że Bóg zbawia wybranych na mocy swojej suwerennej woli z bardzo małym lub bez jakiegokolwiek udziału innych metod (takich jak ewangelizacja, nauczanie czy modlitwa za niezbawionych). Hiperkalwinizm podkreśla Bożą suwerenność i zaniża odpowiedzialność człowieka w całym dziele zbawienia.

Oczywistą konsekwencją Hiperkalwinizmu jest fakt, że tłumi jakiekolwiek pragnienie zbawiania (ratowania) zgubionych. Większość kościołów czy denominacji, które utrzymują pogląd teologii Hiperkalwińskiej naznaczone są fatalizmem, oziębłością oraz brakiem pewności swojej wiary. Bardzo mało uwagi przywiązuje się do Bożej miłości dla zgubionych i jego ludu, a raczej skupia się na niebiblijnym zainteresowaniu Bożą suwerennością, jego wyborem tych których zbawi i Bożym gniewie, jaki wyleje na zgubionych. Ewangelia Hiperkalwinisty jest deklaracją Bożego zbawienia wybranych i potępienia dla zgubionych.

Biblia jasno naucza, że Bóg jest suwerenny wobec całego wszechświata (Księga Daniela 4.34-35), włączając w to zbawienie człowieka (Efezjan 1.3-12). Ale oprócz Bożej suwerenności, Biblia naucza również, że Bożą motywacją do ratowania zgubionych jest jego miłość (Efezjan 1.4-5; Ew. Jana 3.16; 1 Jana 4.9-10), a Bożym sposobem zbawiania zagubionych jest zwiastowanie jego Słowa (Rzymian 10.14-15). Biblia wskazuje, że chrześcijanie powinni być pełni pasji i motywacji do tego, by dzielić się ewangelią z niewierzącymi; będąc ambasadorami Chrystusa, mamy „zabiegać” o to, by pojednali się z Bogiem (2 Koryntian 5.20-21).

Hiperkalwinizm przyjmuje doktrynę biblijną, mówiącą o Bożej suwerenności i rozciąga ją do niebiblijnych granic. Czyniąc tak, Hiperkalwinizm bagatelizuje miłość Bożą i potrzebę ewangelizacji.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Hiperkalwinizm, i czy jest to pogląd biblijny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries