settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Hamartiologia?

Odpowiedź


Hamartiologia jest nauką o grzechu. Hamartiologia zajmuje się tym, skąd pochodzi grzech, jak wpływa on na ludzkość i jakie przyniesie skutki po śmierci. Grzeszyć to zasadniczo "chybić celu." Wszyscy minęliśmy się z Bożym celem sprawiedliwości (Rzymian 3.23). Hamartiologia zatem wyjaśnia z jakiego powodu nie trafiliśmy do celu, jak to się stało, że chybiliśmy celu i jakie konsekwencje przynosi nie trafienie do celu. Tutaj mamy niektóre z ważnych pytań pochodzących z Hamartiologii:

Jaka jest definicja grzechu? Grzech opisany jest w Biblii jako przekroczenie Bożego prawa (1 Jana 3.4) i bunt przeciwko Bogu (5 Ks. Mojżeszowa 9.7; Ks. Jozuego 1.18).

Czy wszyscy odziedziczyliśmy grzech po Adamie i Ewie? Rzymian 5.12 mówi o tym, "Przeto jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, tak i na wszystkich ludzi śmierć przyszła, bo wszyscy zgrzeszyli."

Czy wszystkie grzechy są równe dla Boga? Istnieją stopnie grzechów- niektóre grzechy są gorsze niż inne. Równocześnie, w odniesieniu do zarówno wiecznych konsekwencji jak i zbawienia, wszystkie grzechy są takie same. Wszystkie i każdy grzech prowadzą do wiecznego potępienia (Rzymian 6.23).

Skąd mogę wiedzieć, czy coś jest grzechem? Istnieją rzeczy o których Biblia dokładnie wspomina i wskazuje, że są grzechem. Trudniejszą kwestią jest określenie, co jest grzeszne w dziedzinach, o których Biblia bezpośrednio nie mówi.

Może się wydawać, że studiowanie depresyjnego tematu takiego jak grzech przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego dla chrześcijan. W gruncie rzeczy, czyż nie jesteśmy zbawieni od grzechu przez krew Chrystusa? Tak! Lecz zanim potrafimy zrozumieć zbawienie, musimy najpierw zrozumieć dlaczego potrzebujemy zbawienia. To w tym miejscu wkracza Hamartiologia. Wyjaśnia, że wszyscy jesteśmy grzesznikami- przez dziedziczenie, przypisanie i nasz osobisty wybór. Pokazuje nam, dlaczego Bóg musi nas potępić za nasze grzechy. Hamartiologia wskazuje na rozwiązanie grzechu- odkupieńczą ofiarę Jezusa Chrystusa. Kiedy naprawdę uporamy się z naszą grzeszną naturą, zaczynamy wnikać w głębię i rozległość natury naszego wielkiego Boga, który z jednej strony skazuje grzeszników na piekło w sprawiedliwym sądzie, a z drugiej strony zaspokaja własny wymóg doskonałości. Jedynie gdy rozumiemy głębię grzechu, rozumiemy wielkość Bożej miłości dla grzeszników.

Kluczowym fragmentem Pisma Świętego na temat Hamartiologii jest Rzymian 3.23-24, "gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej, i są usprawiedliwieni darmo, z łaski jego, przez odkupienie w Chrystusie Jezusie."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest Hamartiologia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries