settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Gwiazda Dawida i czy jest to znak pochodzący z Biblii?

Odpowiedź


Nie ma odniesień do Gwiazdy (czy tarczy) Dawida w Biblii. Istnieje kilka opowieści rabinicznych o pochodzeniu Gwiazdy Dawida. Ich zakres obejmuje gwiazdę przypominającą kształtem tarczę króla Dawida, przez symbol na sygnecie (pieczęci) króla Salomona, po wynalazek Bar Kochby, żydowskiego przywódcy, który przewodził tak zwanej rewolcie Bar Kochby przeciwko Imperium Rzymskiemu w 132 r. po Chr. Mekubalim (naśladowcy Kabały) twierdzą, że symbol ma magiczne moce. Nie ma żadnych jasnych historycznych czy archeologicznych przesłanek na którekolwiek z tych twierdzeń.

Gwiazda składa się z dwóch splecionych ze sobą trójkątów: jeden wskazujący do góry na Boga, a drugi skierowany do dołu ku człowiekowi, symbolizujących związek między nimi - „przenikanie się dwóch światów” [źródło: Franz Rosenzweig, Gwiazda zbawienia; polskie tłum. Tadeusz Gadacz, Kraków 1998, Wydawnictwo Znak- informacja od tłumacza]. Rosenzweig powiedział, że sześć punktów reprezentuje dwie triady: stworzenie, objawienie i odkupienie, wraz z Bogiem, Izraelem i światem pogan. Są one alternatywnie scharakteryzowane przez Edera jako reprezentujące sześć aspektów Boskiego Ducha zgodnie z fragm. z Ks. Izajasza 11.2 (Eder, The Star of David, str. 73). Kabała naucza, że sześć punktów wskazuje zakres suwerenności Boga (północ, południe, wschód, zachód, góra i dół). Gwiazda ma dwanaście linii na obwodzie, prawdopodobnie reprezentujących dwanaście plemion Izraela.

Najwcześniejsze znaleziska archeologiczne noszące ten znak to nagrobek Żyda w Tarentum we Włoszech, datowany na III w. i jego pojawienie się na ścianie synagogi z VI w. w granicach starożytnego Izraela. Był używany dość rzadko, aż do jego oficjalnego przyjęcia przez Żydów w Pradze w XVII w., a później przez ruch syjonistyczny w 1897 roku. Nazistowskie Niemcy używały tego symbolu do oznaczania Żydów w swoich granicach i po długich dyskusjach zaczęto go używać na fladze narodowej odtworzonego Izraela w 1948 roku. W rezultacie Gwiazda Dawida jest obecnie powszechnie uznawana za reprezentację judaizmu, Izraela i syjonizmu.EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Gwiazda Dawida i czy jest to znak pochodzący z Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries