settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia popiera katolicką praktykę unieważnienia małżeństwa?

Odpowiedź


Małżeński gwałt jest formą przemocy domowej i wykorzystania seksualnego. W gwałcie małżeńskim, seks jest wymuszony przez jednego małżonka na drugim. Podczas gdy Biblia nie porusza szczegółowo kwestii gwałtu małżeńskiego, ma jednak wiele do powiedzenia na temat relacji męża- żony i tego, że ta relacje reprezentuje relację Chrystusa i kościoła (Efezjan 5.32).

Po pierwsze, w gwałcie nie chodzi o seks. Seks w rzeczywistości nie ma z tym za wiele wspólnego. Seks staje się bronią, napędem do osiągnięcia upragnionego skutku, którym jest przytłoczenie, obezwładnienie, zawstydzenie i poniżenie innej osoby. Każdy seks bez zgody jest gwałtem, niezależnie od tego, czy ma miejsce w małżeństwie, czy w jakimkolwiek innym związku. W większości przypadków gwałt na współmałżonku ma miejsce w związku z przemocą fizyczną.

Niektórzy ludzie wierzą, że żona musi ulegać mężowi w relacjach seksualnych za każdym razem i że nie ma wyrażać zdania sprzeciwu w tej kwestii. Często nadużywają fragmentu z 1 Koryntian 7.3-5, aby wzmocnić błędny pogląd, że żona nigdy nie może powiedzieć swojemu mężowi, że wolałaby odłożyć seks na jakiś czas. Niektórzy mężczyźni wierzą, że mąż ma nadane przez Boga prawo "brania" mimo obiekcji żony. Oczywiście, "branie" bez jej zgody jest gwałtem małżeńskim, a Bóg nigdy nie toleruje gwałtu. Prawda jest taka, że relacja seksualna jest zaprojektowana przez Boga, jako akt miłości w małżeństwie a przemoc czy przymus nigdy nie były tego częścią. Wymuszony seks nie jest miłością; wręcz przeciwnie. Biblia wyraźnie mówi, "Mężowie, miłujcie żony swoje i nie bądźcie dla nich przykrymi" (Kolosan 3.19).

Niestety ofiarom gwałtu małżeńskiego czasami doradza się, aby się "z tym pogodziły." Zbyt często, kobiety te słyszą, że powinny być wdzięczne, że gwałciciel jest dobrym ojcem lub zabezpiecza dobrobyt czy coś w tym stylu i że ich obowiązkiem jest "uległość" w sypialni. Jednak taki sposób myślenia może nieodwracalnie propagować gwałt i niebiblijną koncepcję seksu. Seks powinien być czymś więcej niż "obowiązkiem", a "uległość" w sypialni nie może być postrzegana jako zachęta do przymusu.

Wyraźnie widać z Biblii, że wzajemność króluje w sypialni. Zgodnie z 1 Koryntian 7.1-5 mąż powinien zapewniać spełnienie seksualne swojej żonie, a żona powinna zapewniać satysfakcję seksualną swojemu mężowi. Żona nie ma władzy nad własnym ciałem i mąż nie ma władzy nad swoim ciałem. Należą do siebie wzajemnie. Czy to oznacza, że mąż może narzucać się żonie kiedy tylko zechce? Zdecydowanie nie. Fragment ten naucza, że każdy małżonek ma dobrowolnie, w miłości ulegać drugiej osobie. Fragment ten mówi o dawaniu satysfakcji, a nie domaganiu się jej. Istotą jest zadowalanie swojego współmałżonka. Nie ma w tym egoizmu. Branie siłą tego co nie zostało zaproponowane jest złe i zdecydowanie sprzeczne z biblijnym nakazem miłości i małżeństwa.

Jeśli ktoś kiedykolwiek nawiązał z Tobą kontakt seksualny bez Twojej zgody, zwróć się o pomoc. Jeśli jesteś obecnie w niebezpieczeństwie bycia przymuszanym do seksu lub jeśli seks bez zgody jest ustalonym wzorcem między tobą a inną osobą, zadzwoń na policję i wyjdź z sytuacji, gdy tylko będzie to bezpieczne. Nie ma absolutnie nic złego we wzywaniu policji wobec małżonka czy partnera- gwałt jest bezprawnym i niemoralnym czynem, i powinien się tym zajmować organ ścigania.

Możesz znaleźć więcej materiałów dotyczących tematyki przemocy i gwałtów tutaj: https://rainn.org/international-sexual-assault-resources

Dla ofiar gwałtu małżeńskiego Słowo Boże oferuje troskę i współczucie. Biblia często mówi o Bożej pomocy potrzebującym i bezbronnym. Jezus zaprasza ofiary przestępstwa i innych utrapionych do przychodzenia do Niego i szukania wsparcia: "Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie" (Ew. Mateusza 11.28; tłum. Biblia Warszawska).

Ci, którzy dopuścili się gwałtu małżeńskiego, najpierw- wyznaj swój grzech Bogu. Po drugie, szukaj przebaczenia swojego małżonka za wielką krzywdę jakiej się dopuściłeś. Po trzecie, szukaj bogobojnego poradnictwa, które poprowadzi Cię w biblijnym poglądzie na temat małżeństwa i seksu. Potrzebujesz Bożej łaski i szczęśliwie Bóg chce nią obdarzać (1 Jana 1.9).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia popiera katolicką praktykę unieważnienia małżeństwa?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries