settings icon
share icon
Pytanie

Czy obżarstwo jest grzechem? Co Biblia mówi na temat objadania się?

Odpowiedź


Wydaje się, że obżarstwo jest grzechem, który chrześcijanie nagminnie ignorują. Palenie papierosów czy picie alkoholu dość często „zaszufladkujemy” w kategorii grzechu, natomiast obżarstwo traktujemy nieco „z przymrużeniem oka”. Wiele jednak argumentów odnoszących się do palenia czy picia, takich jak zdrowie czy nałóg, odnoszą się tak samo do objadania się. Wielu wierzących nawet nie rozważyłoby wypicia kieliszka wina czy zapalenia papierosa, chociaż nie miałoby żadnych skrupułów przed objadaniem się przy kolacji. Tak być nie powinno!

Przypowieści Salomona 23.20-21 ostrzegają nas, „Nie bywaj wśród upijających się winem lub obżerających się mięsem. Gdyż pijak i żarłok ubożeją, a ospali chodzą w łachmanach.” Przypowieści Salomona 28.7 stwierdzają, że: „Kto trzyma się przepisów, jest rozumnym synem, lecz kto obcuje z żarłokami, przynosi ojcu hańbę.” Przypowieści Salomona 23.2 ogłaszają, „I przyłóż sobie nóż do gardła, gdy chciwie jesz.”

Nasz apetyt stanowi o naszej umiejętnością samokontroli. Jeśli nie potrafimy zapanować nad naszą dietą, to prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie kontrolować innych zwyczajów, związanych z pożądaniem, żądzą, złością czy umiejętnością powstrzymywania się od plotkowania czy sporów. Nie możemy dopuścić do tego, aby nasz apetyt nami rządził, powinniśmy raczej kontrolować własny apetyt. (Zobacz 5 Księgę Mojżeszową 21.20, Przypowieści Salomona 23.2, 2 Piotra 1.5-7, 2 Tymoteusza 3.1-9 oraz 2 Koryntian 10.5.) Umiejętność kontrolowania siebie- wstrzemięźliwość- jest jednym z owoców Ducha, znanym wszystkim wierzącym (Galacjan 5.22).

Bóg pobłogosławił nas przez napełnienie ziemi pysznym, pożywnym i wspaniałym jedzeniem. Powinniśmy szanować Boże stworzenie i radować się tym, że możemy spożywać różne rzeczy w odpowiedniej ilości. Bóg powołał nas, abyśmy kontrolowali nasz apetyt i nie pozwalali aby nasz apetyt nami rządził.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy obżarstwo jest grzechem? Co Biblia mówi na temat objadania się?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries