settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanin powinien chodzić do kina? Czy oglądanie filmu jest grzechem?

Odpowiedź


Dla chrześcijanina, pytanie nie tyle dotyczy tego "czy obejrzenie tego filmu jest grzechem?" ale "czy jest coś czego Jezus chciałby ode mnie?" Biblia mówi nam, że wiele rzeczy jest dozwolonych, ale nie wszystkie rzeczy są pożyteczne czy konstruktywne (1 Koryntian 10.23). To również znaczy, że cokolwiek mówimy czy robimy (lub oglądamy) powinno być czynione dla chwały Bożej (1 Koryntian 10.31). Mamy skupiać nasze myśli na rzeczach, które są szlachetne i czyste (Filipian 4.8). Jeśli- i to jest wielkie 'jeśli'- możemy oglądać film czy program telewizyjny, który zawiera wątpliwe treści ORAZ nadal zgadzać się z tymi nakazami z Biblii, to trudno dostrzec w tym coś złego.

Niebezpieczeństwo leży w tym 1) jak to co oglądamy wpływa na nasze serce i 2) jak to wpływa na innych. Dla samych siebie, jeśli scena którą widzimy wywołuje uczucie pożądania, złości czy nienawiści, to zgrzeszyliśmy (Ew. Mateusza 5.22, 28), i musimy czynić cokolwiek możemy, aby to się nie powtórzyło. Często oznacza to nieoglądanie tego typu filmu ponownie. Może też stanowić przeszkodę dla kogoś, kto zmaga się z nawykiem lub zachowaniem, które staje między nim a Bogiem (1 Koryntian 10.25-33; Rzymian 14.13). Jako członkowie ciała Chrystusowego mamy być światłem dla świata (Ew. Mateusza 5.14) i świętym przykładem tego, co Bóg uczynił w naszym życiu (1 Piotra 2.11-12). Jeśli inni zobaczą, że będziemy oglądać filmy oznakowe symbolem np. P- przemoc, S- seks, W- wulgaryzmy, może to wysyłać złą wiadomość – że lubimy lub tolerujemy niedozwolony seks i przemoc. To nie sprzyja byciu światłem w ciemnym świecie.

Zatem, skąd wiemy na pewno czy to co oglądamy jest pożyteczne? Gdy stajemy się naśladowcami Chrystusa, otrzymujemy Jego Ducha Świętego by w nas żył (Dz. Apostolskie 2.38; 2 Tymoteusza 1.14). Jezus powiedział nam, że ten Duch Święty będzie prowadził nas we wszelkiej prawdzie (Ew. Jana 16.13). Jednym ze sposobów, w jaki Duch Boży nas prowadzi, jest nasze sumienie (Rzymian 1.12; 9.1). Jeśli sumienie mówi ci, że to, co oglądasz, jest złe, prawdopodobnie tak jest.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanin powinien chodzić do kina? Czy oglądanie filmu jest grzechem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries