settings icon
share icon
Pytanie

Jaka jest wartość studiowania Biblii w grupie?

Odpowiedź


Ze względu na to, że chrześcijaństwo nigdy nie było zamierzone jako tylko indywidualne przedsięwzięcie, studiowanie Biblii w grupie nie jest po prostu wartościowe, jest nieocenione. Studiowanie w małych grupach jest tak efektywne, że Jezus wykorzystał je do szkolenia mężczyzn, którzy mieli być znani jako apostołowie (Ew. Łukasza 6.12-16; Ew. Marka 4.34).

Chrześcijaństwo ma być relacyjne- po pierwsze, pomiędzy nami i Bogiem a po drugie, pomiędzy nami i tymi wokół nas. Małe grupy biblijne przenoszą nas z bycia obserwatorami w cotygodniowych spotkaniach kościelnych do aktywnych uczestników podobnie myślącej społeczności oddanej duchowemu wzrostowi.

Gdy wspólnie poznajemy Boże Słowo, mamy sposobność dzielenia się naszymi różnymi perspektywami i spostrzeżeniami, które poszerzają naszą perspektywę, dzięki tym interakcjom. Więcej zapamiętujemy informacji, gdy istnieje aktywne zaangażowanie, zatem znajomość Biblii jest wzmocniona. Zastosowanie i odpowiedzialność wobec innych przynoszą zrozumienie, które przenosi Słowo Boże z intelektu do serca. Jesteśmy zachęceni do przemiany (Rzymian 12.2) i nasze życie się zmienia. Gdy nasze życia się zmieniają, życia osób wokół nas również się zmieniają.

Relacje się po prostu nie wydarzają i wszyscy potrzebujemy grupy przyjaciół, aby pomagali nam przechodzić sztormy życia. Przyjaciele wymagają inwestowania czasu, poziomu wrażliwości i zaufania. Hebrajczyków 10.24-25 mówi, że powinniśmy pobudzać się "do miłości i dobrych uczynków, nie opuszczając wspólnych zebrań naszych, jak to jest u niektórych w zwyczaju, lecz dodając sobie otuchy, a to tym bardziej, im lepiej widzicie, że się ten dzień przybliża." Gdzie lepiej można to osiągnąć niż w otoczeniu grupy studiującej Biblię?

Grupa studiowania Biblii może być miejscem do świętowania życiowych zwycięstw, otrzymania wsparcia modlitewnego, zachęcenia w trudnych czasach i zachowania własnej odpowiedzialności za osobisty wzrost. Grupa studium biblijnego oferuje zorganizowany czas na skupienie się na tematach, które odnoszą się do naszych potrzeb i zainteresowań. Oferują miejsce zachęty i wzmocnienia, aby nieść nas od niedzieli do niedzieli i bezpieczne miejsce do pracy nad wyzwaniami, przed którymi stoimy.

Wierzący są Ciałem Chrystusa (Rzymian 12.5); jako tacy, jesteśmy Jego rękami i nogami na ziemi, tymi, którzy będą kontynuować Jego dzieło. 1 Koryntian 12.4-12, Rzymian 12.4-8 oraz Efezjan 4.11-13 wymienia listę darów daną dla Ciała. Małe grupy biblijne są tym miejsce, w którym wielu ludzi zaczyna rozpoznawać i wyrażać te dary. Gdy zdobywamy wiedzę biblijną i pogłębiamy naszą relację z Bogiem i innymi wierzącymi (Kolosan 2.7), stajemy się lepiej wyposażeni do życia i dzielenia się ewangelią z osobami w naszych szkołach, sąsiedztwie i w miejscu pracy.

Nasze zaangażowanie w grupę studiowania Biblii jest wzorem dla tych wkoło nas. Jest to dowód na to, że cenimy nasz rozwój duchowy na tyle, by inwestować w niego czas. Nasze dzieci obserwują nasze działania i zdobywają wiedzę z pierwszej ręki, tego co to znaczy być naśladowcą Chrystusa i czcić Słowo. Czerpią korzyść z naszego zaangażowania, ponieważ widzą nas żyjących życiem spójnym z przekonaniami, które wyznajemy, sprawując swoje zbawienie (Filipian 2.12).

Niektórzy mogą mieć obawy przed wstąpieniem do środowiska małej grupy. Obawa przed odrzuceniem i strach przed zranieniem, wydają się być wielkimi przeszkodami stojącymi na drodze tego co może być dla nas najlepsze. Ale zaangażowanie w małą grupę biblijną może być Bożym przepisanym antidotum na samotność, która nęka nas w tym szybkim, bezosobowym świecie.

Bóg zaprojektował nas, abyśmy potrzebowali Jego i siebie nawzajem. Jego słowem jest dla nas wyjście do innych i wzajemna miłość. Kolosan 3.16 (tłum. Biblia Warszawsko- Praska) mówi, "Słowo Chrystusa niech przebywa w was z całym swoim bogactwem. Kierując się roztropnością najwyższą, nauczajcie i budujcie jedni drugich. Ulegając zaś łasce śpiewajcie Bogu w waszych sercach psalmy, hymny i pieśni pełne ducha." Gdzie jest lepsze miejsce na to, aniżeli mała grupa biblijna?

EnglishPowrót na polską stronę główną

Grupa Biblijna studium?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries