settings icon
share icon
Pytanie

Czym są prorocy główni i prorocy mniejsi?

Odpowiedź


Terminy Prorocy Więksi i Prorocy Mniejsi są po prostu sposobem na podzielenie ksiąg prorockich Starego Testamentu. Główni prorocy to Izajasz, Jeremiasz, Lamentacje, Ezechiel i Daniel. Prorocy mniejsi to Ozeasz, Joel, Amos, Abdiasz, Jonasz, Micheasz, Nahum, Habakuk, Sofoniasz, Aggeusz, Zachariasz i Malachiasz. Prorocy Mniejsi są również czasami nazywani Dwunastoma.

Główni prorocy są określani jako "główni", ponieważ ich księgi są dłuższe, a ich treść ma szerokie, a nawet globalne implikacje. Prorocy mniejsi są opisywani jako "mniejsi", ponieważ ich księgi są krótsze (chociaż Ozeasz i Zachariasz są prawie tak długie jak Daniel), a ich treść jest bardziej zawężona. Nie oznacza to, że Prorocy Mniejsi są mniej natchnieni niż Prorocy Więksi. Jest to po prostu kwestia tego, że Bóg postanowił objawić więcej prorokom głównym niż prorokom mniejszym.

Zarówno Prorocy Więksi, jak i Mniejsi są zwykle jednymi z najmniej popularnych ksiąg Biblii wśród chrześcijan. Jest to zrozumiałe ze względu na często niezwykły proroczy język i pozornie ciągłe ostrzeżenia i potępienia zapisane w proroctwach. Mimo to w Prorokach Większych i Mniejszych znajduje się wiele cennych treści do przestudiowania. Czytamy o narodzinach Chrystusa u Izajasza i Micheasza. Z Księgi Izajasza dowiadujemy się o odkupieńczej ofierze Chrystusa. O powrocie Chrystusa czytamy u Ezechiela, Daniela i Zachariasza. Dowiadujemy się o Bożej świętości, gniewie, łasce i miłosierdziu u wszystkich proroków większych i mniejszych. Z tego powodu są oni jak najbardziej godni naszej uwagi i studiowania.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym są prorocy główni i prorocy mniejsi?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries