settings icon
share icon
Pytanie

Czy gęsia skórka ma jakieś duchowe znaczenie?

Odpowiedź


Gęsia skórka jest mimowolną i naturalną reakcją fizyczną na zimno, strach, nagłe zaskoczenie lub uczucie podniecenia, gdy mięśnie u podstawy mieszków włosowych kurczą się. Skurcz powoduje, że włosy na ciele stają na końcach, jednocześnie podnosząc guzki na powierzchni skóry. Te nierówności i uniesione włosy zatrzymują powietrze i tworzą warstwę izolacyjną przed zimnem.

Nazwa gęsia skórka pochodzi od wyglądu skóry gęsi po oskubaniu jej z piór. Inne terminy określające gęsią skórkę to gęsie pryszcze czy dreszcze. Gęsia skórka nie ma żadnego duchowego znaczenia.

Bóg jest naszym stwórcą. Zaprojektował ludzkie ciało ze wszystkimi jego niesamowitymi i skomplikowanymi funkcjami, w tym tymi, które dzieją się bez naszego udziału, takimi jak gęsia skórka. Bóg stworzył sposób, w jaki ciało reaguje na zimno, a częścią tego jest umożliwienie skórze automatycznej reakcji w celu wytworzenia izolacji i ciepła.

Ludzie mogą doświadczać gęsiej skórki, nawet w ciepłym otoczeniu, w chwilach intensywnych emocji, niezwykłej inspiracji i duchowego pobudzenia. Niektórzy ludzie sugerują, że ta gęsia skórka jest "przesłaniem od Boga" lub że gęsia skórka ma jakieś duchowe znaczenie. Biblia nie daje nam jednak żadnych dowodów wskazujących na jakiekolwiek duchowe znaczenie gęsiej skórki.

Niektórzy ludzie mogą rzeczywiście doświadczać gęsiej skórki, gdy Duch Święty porusza się w ich życiu lub przemawia do ich serc; w końcu są to wyjątkowe i budzące podziw chwile. Jesteśmy istotami duchowymi, emocjonalnymi i fizycznymi. Ciało, dusza i duch są ze sobą w tajemniczy sposób połączone, dlatego czasami możemy spodziewać się fizycznych reakcji na duchowe doświadczenia. Ale fizyczna reakcja nie jest dowodem na duchowe działanie Boga.

Wierzący powinni być świadomi, że nie ma biblijnych podstaw, na których można by twierdzić, że gęsia skórka jest znakiem Bożej obecności lub jakimkolwiek innym duchowym wskaźnikiem. Żyjemy wiarą, a nie wzrokiem czy uczuciem. Nie pokładamy nadziei w wibracjach, energiach czy emocjach. Jednocześnie możemy być pewni, że nie ma nic złego w odczuwaniu gęsiej skórki podczas uwielbienia lub innych inspirujących chwil społeczności z Bogiem. Możemy cieszyć się, a nawet celebrować naturalną reakcję ciała na żywego Boga, który wchodzi w interakcję ze swoim ludem, jednocześnie uważając, aby nie przypisywać wartości duchowej czysto fizycznej reakcji.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy gęsia skórka ma jakieś duchowe znaczenie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries