settings icon
share icon
Pytanie

Czy według Biblii fantazjowanie jest złe?

Odpowiedź


Fantazje są wytworem naszych kreatywnych umysłów. Mogą to być wymyślone pomysły, historie, dzieła sztuki wizualnej, wynalazki, fikcyjne scenariusze lub cokolwiek innego, co możemy sobie wyobrazić. Mamy zdolność do mentalnego tworzenia rzeczy, ponieważ jesteśmy stworzeni na obraz ostatecznego Stwórcy (Rdz 1:27). Posiadanie wyobraźni nie jest grzechem. Wyobrażanie sobie lub fantazjowanie o rzeczach, które są miłe Bogu, to wspaniały sposób na nawiązanie kontaktu z Tym, który nas stworzył (Flp 4:8).

Jednakże, podobnie jak w przypadku wszystkich innych czynności w życiu, ważne jest, aby upewnić się, że nasze fantazje mają dobre i prawe intencje. List do Filipian 4:8 mówi, by myśleć o rzeczach prawdziwych, szlachetnych, prawych, czystych, pięknych, godnych podziwu i pochwały. Czy twoje fantazje są zgodne z tym biblijnym standardem?

Z drugiej strony, jeśli obrazy, scenariusze lub historie w naszej wyobraźni przekroczyły sferę tego, co nie byłoby miłe Bogu, wówczas nasze fantazjowanie spowodowało, że zgrzeszyliśmy (Psalm 5:4; Przysłów 15:26). Niezdrowe fantazje mogą prowadzić do takich grzechów jak chciwość, pożądanie i zazdrość. Rozpamiętywanie grzesznych fantazji może nawet prowadzić do działań skutkujących fizyczną lub duchową krzywdą dla nas samych i innych (Kaznodziei 12:14).

Jako chrześcijanie musimy strzec naszych serc i umysłów przed złymi myślami i grzesznymi fantazjami (Rz 12:2; 3 J 1:11). "Czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca, bo z niego tryska źródło życia!" (Przysłów 4:23). Jezus poucza swoich naśladowców, by "Baczcie na siebie, aby serca wasze nie były ociężałe wskutek obżarstwa i opilstwa oraz troski o byt i aby ów dzień was nie zaskoczył" (Ew. Łukasza 21:34).

Bóg zna nasze najskrytsze fantazje (Psalm 139:2; 94:11) i nie ma sensu próbować ukrywać prawdziwych motywacji stojących za naszymi myślami. "Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca" (List do Hebrajczyków 4:12).

Jeśli zmagasz się z niezdrowymi fantazjami i chcesz z nimi skończyć, zwróć się o pomoc do Pana. On zawsze przebaczy skruszonemu sercu (Psalm 139:23-24). Dla chrześcijanina nawet bardzo silne fantazje mogą zostać przezwyciężone dzięki mocy Boga, który eliminuje złe myśli z naszych umysłów (2 Koryntian 10:3-5).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy według Biblii fantazjowanie jest złe?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries