settings icon
share icon
Pytanie

Czym są Ewangelie gnostyckie?

Odpowiedź


Ewangelie gnostyckie są tekstami napisanymi przez pierwszych "chrześcijańskich" gnostyków. Po pierwszym wieku chrześcijaństwa, rozwinęły się dwa główne podziały- ortodoksyjni chrześcijanie i gnostycy. Ortodoksyjni chrześcijanie trzymali się ksiąg, które mamy obecnie w Biblii i tych, które uważane są obecnie za teologię ortodoksyjną. Chrześcijanie — gnostycy, jeśli w ogóle możemy ich nazwać chrześcijanami, reprezentują całkowicie odmienny pogląd na temat Biblii, Jezusa Chrystusa, zbawienia i dosłownie każdego innego głównego aspektu doktryny chrześcijańskiej. Jednak nie mają żadnych pism apostolskich, które uzasadniłyby ich przekonania.

Z tego powodu i dlatego powstały ewangelie gnostyckie. Gnostycy w oszukańczy sposób przypisali imiona sławnych chrześcijan do swoich pism, takich jak Ewangelia Tomasza, ewangelia Filipa, ewangelia Marii itd. Odkrycie biblioteki Nag Hammadi w południowym Egipcie w 1945 roku reprezentuje główne odkrycie kolekcji ewangelii gnostyckich. Ewangelie gnostyckie często są wskazywane jako przypuszczalne "zaginione księgi Biblii."

Jaka powinna być nasza odpowiedź na ewangelie gnostyckie? Czy niektóre lub wszystkie powinny być w Biblii? Nie, nie powinny być. Po pierwsze, o czym mówiliśmy wcześniej, ewangelie gnostyckie są fałszerstwami, nieuczciwie napisane w imieniu apostołów, aby dodać im wiarygodności za czasów wczesnego kościoła. Dzięki Bogu, ojcowie wczesnego kościoła byli prawie jednomyślni w uznaniu gnostyckich ewangelii jako promujących fałszywe nauczanie. Istnieje niezliczona ilość sprzeczności pomiędzy ewangeliami gnostyckimi a prawdziwymi ewangeliami Mateusza, Marka, Łukasza czy Jana. Ewangelie gnostyckie mogą być dobrym źródłem studiowania herezji pierwszych chrześcijan i powinny być odrzucone jako nienależące do kanonu Biblii i nie reprezentujące prawdziwą wiarę chrześcijańską.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym są Ewangelie gnostyckie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries