settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest Ew. Marii Magdaleny?

Odpowiedź


Ew. Marii została odkryta w Kodeksie Achmim w Kairze w Egipcie w 1896 r. Upubliczniono ją dopiero w 1955 r., kiedy została opublikowana ze względu na popularność biblioteki Nadż Hammadi. Napisany w języku greckim i koptyjskim, kodeks Ew. Marii datowany jest na III (grecki) i V (koptyjski) w. po Chr. Ew. Marii jest wspomniana w pismach niektórych ojców wczesnego kościoła już w III w. po Chr. W jedynym znanym egzemplarzu tekstu brakuje dziesięciu całych stron, włączając w to pierwsze sześć stron. W rezultacie trudno jest uzyskać spójny i konsekwentny przekaz całego przesłania.

Ew. Marii Magdaleny lepiej byłaby zatytułowana "Ew. Marii", z tego powodu, że Maria o której wspomina ta ewangelia nigdzie nie podaje, że chodzi o Marię Magdalenę. W Nowym Testamencie istnieje sześć kobiet nazwanych Marią, z czego trzy z nich są znaczące w życiu Jezusa: Maria, matka Jezusa; Maria Magdalena oraz Maria z Betanii. To tylko tradycja, że Maria z Ew. Marii jest Marią Magdaleną. Dla klarowności tego artykułu, przyjmiemy, że Maria Magdalena jest Marią z Ew. Marii.

Teoretycy spiskowi wymyślili konflikt między patriarchalnym chrześcijaństwem utożsamianym z Piotrem a „prawdziwym” chrześcijaństwem utożsamianym z Marią. Kod Leonarda da Vinci podnosi tę teorię spiskową na nowe wyżyny, przedstawiając kościół chrześcijański jako ukrywający związek Jezusa z Marią Magdaleną i zaprzeczający wyznaczeniu Marii na przywódczynię Kościoła. Problem tej teorii spiskowej polega na tym, że nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, nawet w Ew. Marii. Ew. Marii nigdzie nie stwierdza, że Jezus wybrał Marię na przywódczynię kościoła chrześcijańskiego. Ew. Marii nigdzie nie stwierdza, że Jezus był związany z Marią w sensie romantycznym.

Ew. Marii nie została napisana przez Marię Magdalenę czy jakąkolwiek inną Marię z Biblii. Nauczania gnostyckie znalezione w Ew. Marii datują je najwcześniej na końcówkę II w. po Chr. W efekcie czego nie ma żadnej wiarygodności tego nauczania. Podobnie jak Ew. Tomasza, Ew. Filipa czy Ew. Judasza, Ew. Marii jest fałszerstwem gnostyckim, używającym postaci biblijnej w próbie nadania ważności naukom heretyckim. Jedyną wartością studiowania Ew. Marii jest poznane tego, jakie herezje istniały we wczesnych wiekach kościoła chrześcijańskiego.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Ewangelia Marii Magdaleny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries