settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia wspiera eugenikę?

Odpowiedź


Eugenika jest ruchem społecznym, który wspiera przypuszczalny rozwój populacji ludzkiej poprzez selektywny dobór i inne metody. Pierwotnie zostało to rozwinięte przez Francisa Galtona, kuzyna Charlesa Darwina i w oparciu o Darwinowską teorię ewolucji. Słowo eugenika dosłownie oznacza "dobre narodziny" i pochodzi z greckiego słowa oznaczającego "dobrze urodzonego, z dobrego stada, szlachetnej rasy." Celem eugeniki jest uczynienie świata (przynajmniej kraju) lepszym miejscem poprzez prowadzenie biegu rozrodu ludzkiego i "oczyszczenia" puli genów.

Zwolennicy eugeniki opowiadają się za badaniami genetycznymi, kontrolą urodzeń, segregacją, transhumanizmem, eutanazją, przymusową sterylizacją, przymusowymi ciążami i aborcją. Eugenika była otwarcie praktykowana we wczesnych dekadach XX wieku w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Przyjęto kilka ustaw stanowych pozwalających na przymusową sterylizację zinstytucjonalizowanych osób. Takie prawo w Wirginii przetrwało wyzwanie sądowe, a sędzia Sądu Najwyższego Oliver Wendell Holmes Jr. napisał w orzeczeniu: "Lepiej dla całego świata, jeśli zamiast czekać na egzekucję zdegenerowanego potomstwa za przestępstwo lub pozwolić im cierpieć głód z powodu ich głupoty, aby społeczeństwo mogło uniemożliwić życie tym, którzy są ewidentnie niezdolni do kontynuowania swego rodzaju” (tłum. własne; Buck przeciwko Bell, Sąd Najwyższy, 274 US 200, orzeczenie z 2 maja 1927). Po II wojnie światowej eugenika pod tą nazwą popadła w niełaskę, gdy ujawniono rozmiary nazistowskich okrucieństw.

Margaret Sanger, założycielka Planned Parenthood, największej amerykańskiej firmy dokonującej aborcji, była również zwolenniczką eugeniki, którą Sanger wymierzała przeciwko „lekkomyślnej hodowli” „niedostosowanych.” W swojej książce Woman and the New Race [Kobieta i nowa rasa] napisała: „Najbardziej miłosierną rzeczą, jaką wielka rodzina może zrobić jednemu ze swoich małych członków, jest zabicie go” (Rozdział V, Niegodziwość tworzenia dużych rodzin, 1920). Pragnęła „wyhodować rasę ludzi pełnej krwi” i wolałaby, aby społeczeństwo „wyprodukowało tysiąc koni pełnej krwi niż milion runów” (Radio WFAB Syracuse, 29 lutego 1924, transkrypcja w „The Meaning of Radio Birth Control”, kwiecień 1924, s. 111).

Biblia nie wspomina konkretnie eugeniki, ale idea stojąca za eugeniką- że człowiek może się poprawić, uwalniając świat od „niepożądanych” ludzi — zdecydowanie nie jest biblijna. I metody promowane przez zwolenników eugeniki, włączając w to aborcję, eutanazję, segregację rasową są niegodziwymi praktykami. Bóg powiedział ludziom, aby "się rozradzali i rozmnażali" (1 Ks. Mojżeszowa 1.28; 9.1, 7). Żaden wyjątek do tego nakazu nie pojawia się w Piśmie Świętym i nie ma zdecydowanie żadnej rasowej modyfikacji w kontekście tego nakazu sugerującego to gdziekolwiek w Biblii. Dla inżynierów społecznych uzurpowanie sobie władzy Boga nad życiem i śmiercią w celu stworzenia samookreślonej „rasy panów” jest złem. W sensie biblijnym istnieje tylko jedna rasa- rasa ludzka- każdy wywodzi się od Adama i Ewy. Dyskryminacja rasowa i wyższość etniczna sprzeciwia się samej Bożej naturze: "Teraz pojmuję naprawdę, że Bóg nie ma względu na osobę" (Dz. Apostolskie 10.34, 35).

Angielski teolog G. K. Chesterton napisał w swojej książce Eugenics and Other Evils [Eugenika i inne zła, 1922] "W eugenice nie ma powodu, ale istnieje mnóstwo motywów. Jej zwolennicy mało wyraźnie odnoszą się do jej teorii, ale stają się do bólu praktyczni w swoim postępowaniu” (tłum. własne z rozdziału VIII, „Podsumowanie fałszywej teorii”). Ponieważ praktyka ta obejmuje aborcję i eutanazję, eugenika jest po prostu morderstwem.

Eugenika nie jest dziś powszechnie określana tą nazwą, ale filozofia leżąca u jej podstaw jest wciąż widoczna w genetyce medycznej. Dzisiejsze badania genetyczne i manipulacje genami płodu są śladami eugeniki. Gdy u nienarodzonego dziecka zostanie zdiagnozowana potencjalna wada genetyczna, niektóre pary decydują się na aborcję. Jednym z przykładów są nienarodzone dzieci z zespołem Downa: w Stanach Zjednoczonych około 67 proc. nienarodzonych dzieci ze zdiagnozowanym zespołem Downa poddawana jest aborcji; we Francji 77 proc.; w Danii 98 proc.; a w Islandii prawie 100 procent („W jakim społeczeństwie chcesz żyć?”: W kraju, w którym znika zespół Downa”, cbsnews.com/news/down-syndrome-iceland, dostęp z 22.06.2010). To eugenika pod inną nazwą, ponieważ ludzie nadal próbują identyfikować i eliminować materiał genetyczny, który uważają za „nieodpowiedni” lub niepożądany.

Eugenika to bezpodstawny i niemoralny eksperyment socjotechniczny. To jest równia pochyła na której szaleni naukowcy Chestertona znoszą autorytet Boga i dążą do znalezienia swojej własnej utopii na ziemi. Wieki temu, Job ubolewał nad złem swoich czasów: "Gdy nie ma światła, pojawia się morderca. Zabija cierpiących głód i niedostatek i porusza się nocą niby złodziej" (Ks. Joba 24.14; tłum. Biblia Warszawsko- Praska). To jest zadanie zwolennika eugeniki: zabijanie biednych i potrzebujących i tych, których on uważa za "niegodnych" zapobiegając "niskiej jakości życia" (w jego ocenie) poprzez odbieranie życia, odmawiając ludzkiej wolności i odgrywając rolę Boga.

W dniu gdy Jezus ze swoimi uczniami chodził po Jerozolimie, Jego uczniowie zapytali go o człowieka ślepego od urodzenia. Chcieli wiedzieć "Mistrzu, kto zgrzeszył, on czy rodzice jego, że się ślepym urodził?" (Ew. Jana 9.2). Jezus odpowiedział "Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, lecz aby się na nim objawiły dzieła Boże" (werset 3). Kimże jesteśmy, aby decydować o tym kto ukazuje, a kto nie przejawia dzieł Bożych?

W bezpośredniej sprzeczności do eugeniki, Biblia mówi nam, aby bronić słabych i pokrzywdzonych: "Ratujcie biedaka i nędzarza, Wyrwijcie go z ręki bezbożnych!" (Psalm 82.4); "Błogosławiony ten, który zważa na biednego" (Psalm 41.1; zobacz także Ew. Mateusza 25.35-36; Dz. Apostolskie 20.35). Zabijanie pokrzywdzonych, mordowanie tych, których szczęśliwsi uznają za „niezdatnych” do życia, albo usuwanie słabych jest bezbożne do szpiku kości.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia wspiera eugenikę?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries