settings icon
share icon
Pytanie

Co to jest eschatologia chrześcijańska?

Odpowiedź


Eschatologia jest nauką o tym co Biblia mówi, że się wydarzy przy końcu czasów. Wielu traktuje eschatologię jako obszar teologii, który należy unikać. Oczywiście, eschatologia nie jest tak kluczowa jak chrystologia czy soteriologia. Nie oznacza to jednak, że nie jest istotna dla biblijnego punktu widzenia. To jak rozumiemy eschatologię ma wpływ na to, jak powinniśmy prowadzić nasze życie i czego oczekujemy, że się wydarzy w Bożym planie. Niektórymi z ważnych kwestii w eschatologii są:

Czym jest Pochwycenie? Słowo "pochwycenie" nie pojawia się w Biblii. Koncepcja Pochwycenia jednak jest jasno nauczana w Piśmie Świętym. Pochwycenie kościoła jest wydarzeniem w którym Bóg zabiera wszystkich wierzących z ziemi, aby utorować drogę dla Swojego sprawiedliwego sądu, który zostanie wylany na ziemi podczas Wielkiego Ucisku.

Kiedy Pochwycenie nastąpi w odniesieniu do Wielkiego Ucisku? Czy Pochwycenie nastąpi przed Wielkim Uciskiem, w trakcie Wielkiego Ucisku czy przy jego końcu?

Czym jest Powtórne Przyjście i dlaczego jest ważne? Dlaczego tak ważne dla Jezusa Chrystusa jest powrót? Kiedy ponownie przyjdzie Chrystus? Jakie będą znaki powrotu Chrystusa?

Czy okres tysiącletni jest rozumiany dosłownie czy w przenośni? Spełnienie wielu Bożych przymierzy i obietnic spoczywa na dosłownym, fizycznym, przyszłym królestwie. Nie ma solidnych podstaw, aby przeczyć dosłownemu zrozumieniu Królestwa Tysiącletniego i jego trwania 1000 lat.

Czy pokolenie, które widziało Izrael odtworzone jako naród nadal będzie żyło podczas Powtórnego Przyjścia? Nie jest to biblijne, aby nauczać, że pokolenie które widzi jak Izrael staje się narodem ujrzy Powtórne Przyjście Jezusa Chrystusa. Tak może być, ale Pismo Święte nie mówi o tym dokładnie.

Biblia opisuje okropny czas Wielkiego Ucisku w rozdziałach 6-18 Ks. Objawienia. Niezależnie od tego, czy ten ucisk będzie poprzedzony pochwyceniem, zakończy się pochwyceniem, czy faktycznie już nastąpił, te różne perspektywy mają ogromny wpływ na to, na co powinniśmy się przygotowywać. Eschatologia pomaga nam zrozumieć biblijne fragmenty prorocze i to jak żyć w odpowiedzi na to co Bóg będzie czynił przy końcu wieków. W eschatologii jest wiele kontrowersji, ale to nie zwalnia nas z obowiązku studiowania i rozumienia tego, czego Biblia naucza o czasach ostatecznych. Zrozumienie eschatologii wyeliminuje wiele obaw jakie mamy odnośnie przyszłości. Nasz Bóg jest suwerenny, On ma plan i wszystko się rozwinie zgodnie z Jego doskonałą wolą i czasem. To jest wielka zachęta dla tych, którzy są w Chrystusie!

Kluczowym wersetem Eschatologii jest fragment z Tytusa 2.13, "oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa."

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co to jest eschatologia chrześcijańska?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries