settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie słowa epektasis?

Odpowiedź


Epektasis pochodzi od greckiego słowa występującego w wersetach takich jak Filipian 3:13, gdzie jest tłumaczone jako "dążenie ku". Termin ten oznacza coś, co się staje, dąży lub rozwija. Alternatywnie jest on rozumiany jako "ewoluujący" lub "rosnący". W odniesieniu do teologii chrześcijańskiej epektasis sugeruje, że prawdziwą radość w chrześcijańskim życiu można znaleźć w procesie wzrostu i rozwoju. Oznacza to, że to zmiana, której doświadczamy, wywołuje poczucie szczęścia, a nie osiągnięcie jakiegokolwiek konkretnego celu. W szczególności epektasis podkreśla potrzebę "duchowej transformacji" i sugeruje, że proces ten będzie trwał wiecznie w wieczności.

Koncepcja epektasis jest mocno obecna w pismach Grzegorza z Nyssy. Jego dzieło skłania się ku ascetycznemu, mistycznemu podejściu do wiary. Grzegorz odrzucił bardziej typowy pogląd, że szczęście i doskonałość można znaleźć w osiągnięciu celu. Sugerował raczej, że skoro ludzkość nie jest w stanie osiągnąć rzeczywistej doskonałości Boga, cel i znaczenie można znaleźć w postępie w kierunku tego standardu. Duchowość Grzegorza miała wpływ na prawosławną interpretację teozy.

W odniesieniu do wiary chrześcijańskiej, najbardziej kontrowersyjnym aspektem epektasis jest to, co implikuje ona dla duchowego stanu człowieka w wieczności. Pierwszy List Jana 3:2 mówi na przykład, że gdy Chrystus się objawi, "będziemy do Niego podobni". Tradycyjna interpretacja takich stwierdzeń jest taka, że wierzący natychmiast osiągną duchową doskonałość - lub przynajmniej uzyskają pewien stały i trwały poziom świętości.

Niektóre poglądy na epektasis sugerowałyby coś wręcz przeciwnego: że gdy zostaniemy wyraźnie zmienieni, gdy spotkamy Chrystusa, spędzimy całą wieczność "rozwijając się", aby być coraz bardziej podobnymi do Boga, nigdy tak naprawdę nie osiągając tego celu. Ta wersja epektasis sama w sobie niekoniecznie jest błędna. Jest wiele rzeczy na temat wieczności i nieba, których Bóg jeszcze nam nie objawił. Debata nad tym, czy w niebie będziemy "niezmienni" czy "postępujący", jest ostatecznie kwestią szczegółów i definicji.

Bardziej niepokojące jest to, w jaki sposób koncepcja epektasis może być stosowana do ziemskiej duchowości w niewłaściwy sposób. Chociaż epektasis nie jest tym samym, co teologia procesu, to jej nieporadne stosowanie może prowadzić do relatywizmu lub niespójności doktryny. Jedną rzeczą jest sugerowanie, że spędzimy wieczność coraz bliżej Boga. Czym innym jest twierdzenie, że ludzkość ewoluowała lub rozwinęła się do tego stopnia, że "stare" poglądy na grzech, zbawienie, moralność i Biblię można odrzucić. Takie "postępowe" zastosowania epektasis są błędne.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie słowa epektasis?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries