settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat przemocy wobec dziecka?

Odpowiedź


Biblia nie używa dokładnie pojęcia przemocy wobec dziecka. To, co Biblia rzeczywiście mówi brzmi tak: dzieci zajmują szczególne miejsce w sercu Boga i każdy, kto chce skrzywdzić dziecko zsyła na siebie gniew Boży. Gdy uczniowie Jezusa próbowali powstrzymać dzieci przed przychodzeniem do Jezusa, On skarcił ich i przyjął dzieci mówiąc, "Dzieci, jakże trudno tym, którzy pokładają nadzieję w bogactwach, wejść do Królestwa Bożego!" (Ew. Marka 10.14). Wówczas wziął dzieci w swoje ramiona i pobłogosławił ich (werset 16). Biblia zachęca do błogosławienia dzieci, a nie ich wykorzystywania.

Dzieci są wykorzystywane i maltretowane na kilka różnych sposobów, z których wszystkie są odrażające dla Boga. Biblia zakazuje przemocy wobec dzieci w swoich ostrzeżeniach przed złym gniewem. Zbyt wiele dzieci staje się ofiarami poprzez bicie w złości i innego rodzaju fizyczną przemoc, gdy ich rodzice uwalniają własny gniew i frustrację na własnych dzieciach. Chociaż niektóre formy dyscypliny fizycznej mogą być biblijnie akceptowalne, nigdy nie należy ich stosować w gniewie. Paweł przypomina Efezjanom, "Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym, nie dawajcie diabłu przystępu" (Efezjan 4.26-27). Ks. Przypowieści Salomona 29.22 mówi, "Człowiek skłonny do gniewu wszczyna zwadę, a porywczy popełnia wiele błędów." Nie ma miejsca na niesprawiedliwy i niekontrolowany gniew w życiu chrześcijanina. Złość powinna być wyznawana jako grzech Bogu i odpowiednio traktowana, zanim dojdzie do fizycznego znęcania się nad dzieckiem lub kimkolwiek innym.

Biblia zabrania również wykorzystywania dzieci poprzez potępienie grzechu seksualnego. Wykorzystywanie seksualne lub molestowanie są szczególnie niszczące, a Pismo Święte obfituje w ostrzeżenia przed grzechem seksualnym. Zmuszanie dzieci do działań seksualnych jest okropnym, złym przestępstwem. Oprócz popełnienia grzechu seksualnego, sprawca również atakuje niewinność jednej z najbardziej bezbronnych osób na świecie. Przemoc seksualna narusza wszystko co jest w osobie od jej czy jego zrozumienia samego siebie do fizycznych granic i duchowego połączenia z Bogiem. W dziecku, te rzeczy są tak mało rozwinięte, że często są zmieniane na całe życie i bez odpowiedniej pomocy mogą nigdy się nie zagoić.

Biblia zakazuje też znęcania się nad dziećmi, ponieważ zakazuje wykorzystywania psychicznego i emocjonalnego. Efezjan 6: 4 ostrzega ojców, aby nie „rozdrażnili" ani nie drażnili swoich dzieci, ale wychowywali je w „szkoleniu i pouczeniu Pana". Ostra, pozbawiona miłości dyscyplina werbalna, manipulacja emocjonalna czy otoczenie w którym nie czują się bezpieczne, odstraszają umysły dzieci od rodziców i czynią ich instrukcje i poprawianie bezużytecznymi. Rodzice mogą prowokować lub drażnić swoje dzieci poprzez stawianie im nieracjonalnych wymagań, lekceważąc je lub nieustannie znajdując błędy, tym samym powodując rany, które mogą być tak poważne lub gorsze niż jakiekolwiek fizyczne bicie. Kolosan 3.21 (tłum. Biblia Tysiąclecia) mówi nam, abyśmy "nie rozdrażniali" naszych dzieci, aby nie stały się zniechęcone. Efezjan 4.15-16, 25-32 mówi, że mamy mówić prawdę w miłości i używać naszych słów, aby budować innych, nie pozwalając, aby słowa zgorzknienia i zepsucia wylewały się z naszych ust, szczególnie względem delikatnych serc i umysłów naszych dzieci.

Jest to niezwykle jasne, czego naucza Biblia w kwestii przemocy wobec dzieci. Przemoc w odniesieniu do dzieli w każdej formie jest złe. Każdy, kto podejrzewa, że ktoś stosuje przemoc wobec dziecka jest zobowiązany do zgłoszenia tego odpowiednim władzom. Każdy, wobec kogo była używana przemoc lub kto stosował przemoc wobec dzieci może znaleźć nadzieję, uleczenie i przebaczenie w Jezusie Chrystusie. Rozmowa z pastorem lub znalezienie duszpasterstwa chrześcijańskiego czy grupy wsparcia może być dobrym miejscem rozpoczęcia podróży uzdrowienia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat przemocy wobec dziecka?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries