settings icon
share icon
Pytanie

Kim są duchy familiaris?

Odpowiedź


Słowo familiaris oznacza „sługę domu” i podkreśla koncepcję, że czarnoksiężnik miał duchy, jako swoje sługi, które posłusznie wykonywały jego polecenia. Ci, którzy próbowali nawiązać kontakt ze zmarłymi, nawet dzisiaj, zazwyczaj mają jakichś duchów przewodników, którzy się z nimi komunikują. To są duchy familiaris.

3 Księga Mojżeszowa 19.31; 20.6, 27 oraz 5 Księga Mojżeszowa 18.9-14 odnoszą się do „medium i duchów familiaris” i zakazuje nam, abyśmy się nimi zajmowali, jako wyraz naszego posłuszeństwa względem Pana Jezusa. Medium jest pewnego rodzaju łącznikiem, który przypuszczalnie ma nas skontaktować lub skomunikować ze zmarłym w naszym imieniu. W rzeczywistości medium kontaktuje nas z demonami, które przekonują medium, że są „zaprzyjaźnionymi duchami”, którym można ufać i wierzyć. Praktyki związane z medium i duchami familiaris były zakazane w Izraelu, a zajmowanie się takimi rzeczami było karane śmiercią.

Duchy familiaris i duchowi przewodnicy podlegają wpływom swojego mistrza, szatana. Wpływają na ludzi, aby rozprowadzali kłamstwa i zwodzili po to, aby zaszkodzić Królestwu Bożemu. Świadome poddawanie się wpływom i działaniu duchów jest złą rzeczą: „Niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej, ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych. Gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni…” (5 Księga Mojżeszowa 18.10-12a).

Demony albo „duchy familiaris” używają różnych sposobów, aby wkraczać w życie ludzi i używają do tego: wróżbiarstwa, medytacji transcendentalnej, wizualizacji, nekromancji (nawiązywanie kontaktu ze zmarłymi), czarów, narkotyków czy alkoholu. Ludzie wierzący muszą unikać wszystkich takich praktyk. Zamiast tego mamy być napełnieni Duchem Świętym: miłością, radością, pełnią życia, która pochodzi od Jezusa Chrystusa. Mamy się również pilnować, „gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich” (Efezjan 6.12).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Kim są duchy familiaris?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries