settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest duchowość kontemplacyjna?

Odpowiedź


Duchowość kontemplacyjna jest wyjątkowo niebezpieczną praktyką dla każdego, kto pragnie wieść biblijne, skoncentrowane na Bogu życie. Jest to praktyka najczęściej kojarzona z ruchem kościołów skupionych na dostosowanie się do zmian kulturowych (tzw. postmodernizmu) [ang. Emerging Church Movement], które jest pełne fałszywego nauczania. Używane jest także przez inne grupy, które mają niewielki- jeśli w ogóle jakiś- związek z chrześcijaństwem.

Duchowość kontemplacyjna w praktyce koncentruje się na medytacji, aczkolwiek nie na jej biblijnej perspektywie. Fragmenty takie jak Księga Jozuego 1.8 właściwie zachęca nas do medytowania: „Niechaj nie oddala się księga tego zakonu od twoich ust, ale rozmyślaj o niej we dnie i w nocy, aby ściśle czynić wszystko, co w niej jest napisane, bo wtedy poszczęści się twojej drodze i wtedy będzie ci się powodziło.” Zauważ czego powinna dotyczyć medytacja- rozważania Słowa Bożego. Duchowość kontemplacyjna skupia uwagę na „niczym”- dosłownie. Osoba praktykująca medytację zachęcana jest, aby „wyzbyła się” wszelkich myśli i po prostu „była.” Przypuśćmy nawet, że pomaga to komuś w otworzeniu się na głębsze doświadczenia duchowe, to jednak Pismo Święte zachęca abyśmy przemieniali swoje umysły i upodabniali się do Chrystusa. „Opróżnianie” umysłu z myśli jest zupełnym zaprzeczeniem czynności świadomego przemieniania się i upodabniania do Chrystusa.

Duchowość kontemplacyjna zachęca również, aby zabiegać o mistyczne doświadczenia z Bogiem. Mistycyzm jest przekonaniem, że wiedzę o Bogu, duchową prawdę, całą rzeczywistość można posiąść przez subiektywne doświadczenia. Nacisk położony jest na wiedzę doświadczalną, podważając autorytet Pisma Świętego. Poznajemy Boga przez Jego Słowo. „Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości. Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany” (2 Tymoteusza 3.16-17). Słowo Boże jest pełne. Nie ma powodu, aby wierzyć że Bóg doda jakieś nowe nauczanie czy prawdy do swojego Słowa w osobistych, mistycznych doświadczeniach. Przeciwnie, nasza wiara i to co wiemy na temat Boga, oparte jest na faktach.

Cytat ze strony internetowej Centrum Duchowości Kontemplacyjnej [ang. Center for Contemplative Spirituality] dobrze wszystko podsumowuje: „Pochodzimy z różnych świeckich i religijnych środowisk, i każdy z nas szuka jak moglibyśmy wzbogacić naszą podróż poprzez praktyki duchowe i studiowanie wspaniałych, światowych tradycji duchowych. Pragniemy przybliżać się do kochającego Ducha, który przenika całe stworzenie i który inspiruje nasze współczucie do wszystkich stworzeń.” W przyjętych celach/ założeniach nie ma absolutnie żadnych biblijnych podstaw. Studiowanie światowych „tradycji duchowych” jest praktyką bezowocną (bezużyteczną), gdyż jakakolwiek tradycja duchowa, która nie wywyższa Chrystusa, jest fałszem. Jedyną drogą jaką On nam wskazał jest Jezus Chrystus i jego Słowo.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest duchowość kontemplacyjna?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries