settings icon
share icon
Pytanie

Jak mogę znaleźć to do czego Bóg mnie powołuje?

Odpowiedź


Ludzie chcą wiedzieć jak mogą znaleźć swoje duchowe powołanie, np. to do czego Bóg ich powołuje w ich życiu. Chcą znać ten jeden, wielki cel jaki Bóg ma dla nich, jeden dominujący duchowy dar, który dotrze do setek, tysięcy czy milionów. Prawda jest jednak taka, że Bóg nie powołuje wielu ludzi do życia w jednym, określonym obszarze. A jeśli to robi, czyni to w swoim doskonałym czasie.

W popularnej kulturze chrześcijańskiej, zazwyczaj ludzie znajdują swoją niszę i zostają tam na lata, przyciągając uwagę. Główni przywódcy parakościelni, muzycy i ewangeliści często spędzają dekady pracując i doskonaląc tę jedyną dziedzinę, w której Bóg powołał ich do służby. Zamiast tego, jesteśmy powołani do kilku, w zależności od naszego etapu życia, naszej dojrzałości duchowej i potrzeb tych wokół nas. Bóg powołuje nas do służenia tam, gdzie jesteśmy. Ktoś z darem nauczania może prowadzić szkółkę niedzielną przez jakiś czas, uczyć w szkole chrześcijańskiej, a później pisać programy nauczania. Lub może pracować w banku i znajdować sposobności do nauczania innych na temat Boga poprzez bardziej formalne sytuacje. Jesteśmy ostatecznie powołani do wypełniania potrzeb ciała (1 Koryntian 12.7), ale nie oznacza to, że będziemy mieli jedną służbę, trwającą całe życie, na której moglibyśmy się skoncentrować, chociaż czasami tak się dzieje.

Czasem Bóg daje poszczególnym osobom określoną służbę, ale On zawsze czyni to w swoim właściwym czasie. Tak jak trening przed zawodami, wymaga czasu, aby rozwinąć mądrość i umiejętności jakich potrzebujemy (1 Koryntian 3.2). Gdyby Bóg miał dać nam misję przed treningiem, próbowalibyśmy zrobić zbyt wiele, zbyt szybko. Zamiast tego, Bóg nas powstrzymuje, poświęca czas na budowanie naszych praktycznych umiejętności (Ew. Łukasza 2.52), wiedzy duchowej (2 Piotra 3.18) i wiary (Jakuba 2.22). Jakub powiedział o tym w Jakuba 1.2-4: "Poczytujcie to sobie za najwyższą radość, bracia moi, gdy rozmaite próby przechodzicie, wiedząc, że doświadczenie wiary waszej sprawia wytrwałość, wytrwałość zaś niech prowadzi do dzieła doskonałego, abyście byli doskonali i nienaganni, nie mający żadnych braków."

Wielu ludzi pragnie odkryć swoje powołanie od Boga, ale kiedy w Nowym Testamencie używa się słowa „powołanie”, prawie zawsze odnosi się ono do naszego powołania jako wierzących (Rzymian 11.29; 1 Koryntian 1.2; Efezjan 1.18; 4.1; 2 Tesaloniczan 1.11; 2 Tymoteusza 1.9; Hebrajczyków 3.1; 2 Piotra 1.10), a nie do powołania do określonej służby. Ostatecznie, naszym "powołaniem" jest kochać Boga, kochać innych, być posłusznym Bogu i troszczyć się o innych. Jeśli skupiamy się na wypełnianiu odpowiedzialności jaką nam teraz przekazał, Bóg zatroszczy się o nasz wpływ na świat.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jak mogę znaleźć to do czego Bóg mnie powołuje?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries