settings icon
share icon
Pytanie

Czy Biblia mówi coś o uczynieniu drugiego małżeństwa sukcesem?

Odpowiedź


Abraham jest jedyną osobą w Biblii, która jest dokładnie opisana jako ponownie zawierająca związek małżeński po śmierci swojej małżonki (1 Ks. Mojżeszowa 25.1), ale Biblia nigdzie nie opisuje jakie było to drugie małżeństwo Abrahama. Biblia nigdzie dokładnie nie opisuje osoby ponownie zawierającej związek małżeński po rozwodzie. Ale, czy drugie małżeństwo wynika z zakończenia poprzedniego małżeństwa rozwodem czy śmiercią współmałżonka, istnieją biblijne zasady, które zdecydowanie mają zastosowanie do uczynienia drugiego małżeństwa sukcesem.

Czy jest to pierwsze, drugie czy trzecie małżeństwo, mężowie mają ofiarnie kochać swoje żony (Efezjan 5.25), a żony mają w pełni wdzięczności ulegać swoim mężom (Efezjan 5.22). Mąż i żona mają postrzegać małżeństwo jako trwałe i nierozerwalne, za wyjątkiem śmierci (Ew. Mateusza 19.6). Mężowie i żony mają kochać siebie wzajemnie, przebaczać sobie i zabiegać o okazywanie szacunku i zrozumienia sobie wzajemnie (Efezjan 5.33; 1 Piotra 3.7).

Drugie małżeństwa często skutkują łączeniem rodzin i sam ten aspekt może rodzić wiele stresu. Zasada opuszczenia i rozłączenia jest szczególnie ważna. Małżeństwo ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi związkami rodzinnymi, ponieważ tylko w małżeństwie dwoje ludzi staje się jednym ciałem. Konflikty, które często pojawiają się w łączonych rodzinach muszą być rozstrzygane w jedności.

To jest bardzo ważne, aby mężowie i żony w drugich związkach małżeńskich nie porównywały ich nowych małżonków z ich poprzednimi małżonkami. Czynienie tak nie prowadzi do niczego aniżeli zgorzknienia, zazdrości i nierealnych oczekiwań. Nowy małżonek/ małżonka nie są tą samą osobą co poprzedni współmałżonek i nie powinniśmy oczekiwać, że taki będzie. Bez względu na to, czy wcześniejsze małżeństwo było niesamowite czy okropne, emocje i ból nie powinny być przenoszone do drugiego małżeństwa.

Przede wszystkim kluczem do sukcesu drugiego małżeństwa jest powierzenie małżeństwa Bogu i poleganie na Nim, jeśli chodzi o łaskę i siłę, które są potrzebne. Małżeństwo jest zaplanowane, aby odzwierciedlało Chrystusa i jego kościół (Efezjan 5.29-32). Tylko przez Chrystusa małżeństwo może być takim, jakie Bóg zamierzył. Również, w każdym małżeństwie, gdy pojawiają się trudności, pary powinny szukać mądrego wsparcia od pastora i/ lub doradców chrześcijańskich (Ks. Przypowieści Salomona 15.22). Rozumienie tego, co Bóg mówi na temat małżeństwa i powierzania małżeństwa jego prowadzeniu jest kluczem do czynienia jakiegokolwiek małżeństwa sukcesem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy Biblia mówi coś o uczynieniu drugiego małżeństwa sukcesem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries