settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie drewna akacjowego w Biblii?

Odpowiedź


Drewno akacjowe jest często wspominane w odniesieniu do przedmiotów używanych do budowy przybytku w Księdze Wyjścia. Największe znaczenie ma jego użycie do budowy Arki Przymierza. Dlaczego drewno akacjowe? Czy ma ono jakieś szczególne znaczenie?

Z praktycznego punktu widzenia, drzewa akacjowe były jednym z nielicznych rodzajów drzew rosnących na pustkowiach, które przemierzał Izrael. Ponadto, drewno akacjowe jest gęste i niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju konstrukcji drewnianych.

Jeden z badaczy zauważył: "Drewno to jest odporne na gnicie, ponieważ drzewo odkłada w twardzieli wiele substancji odpadowych, które są konserwantami i sprawiają, że drewno jest niesmaczne dla owadów, dzięki czemu jest gęste i trudne do penetracji przez wodę i inne czynniki gnilne". (Źródło: http://ww2.odu.edu/~lmusselm/plant/bible/acacia.php)

Podczas budowy przybytku drewno akacjowe było jednym z materiałów dostępnych dla Izraelitów. Księga Wyjścia 35:24 mówi: "... każdy też, kto posiadał drzewo akacjowe, przynosił je na wykonanie różnych prac". Drewno akacjowe zostało użyte do wykonania słupów arki, samej arki i wielu części przybytku. W rzeczywistości drewno akacjowe jest jedynym rodzajem drewna używanym do budowy różnych elementów przybytku.

Zastosowanie drewna akacjowego zaowocowało materiałami, które przetrwały przez długi czas. Przybytek był używany przez następne czterysta lat, ostatecznie znajdując miejsce spoczynku w świątyni jerozolimskiej zbudowanej za panowania Salomona. Arka pozostała kluczową częścią żydowskiego kultu aż do zniszczenia świątyni przez Babilończyków wieki później.

Niektórzy mogą próbować przypisać akacji duchową moc, ale Biblia nie zawiera takich twierdzeń. Zamiast tego wydaje się, że akacja była głównym drzewem dostępnym podczas podróży przez pustynię, a jej gęstość i wytrzymałość czyniły ją idealną do budowy konstrukcji, która przetrwa pokolenia.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie drewna akacjowego w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries