settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi na temat bycia dręczonym przez demona?

Odpowiedź


Istnieje wiele biblijnych dowodów potwierdzających to, że chrześcijanie nie mogą być opętani przez demony. Pojawia się zatem pytanie odnośnie tego, jaki wpływ może mieć demon na człowieka wierzącego? Wielu biblistów opisuje wpływ demoniczny na chrześcijanina jako „dręczenie przez demony”, aby odróżnić to od opętania.

Biblia mówi, że zły tego świata dąży do zwiedzenia wierzących (1 Piotra 5.8), a szatan i jego demony „spiskują” przeciwko chrześcijanom (Efezjan 6.11). Podobnie jak szatan wypróbowywał Jezusa (Ew. Łukasza 4.2), tak siły demoniczne będą kusiły nas, abyśmy popełnili grzech i przeciwstawili się posłusznemu wypełnianiu woli Boga. Gdy chrześcijanin pozwala na to, by demon osiągnął sukces, to atak szatana się udał. Dręczenie demoniczne dotyczy sytuacji, której demon osiąga tymczasowy sukces w jakiejś sferze człowieka wierzącego, kusząc go na tyle efektywnie, że tłumi zdolność chrześcijanina do służenia Bogu całym sercem. Jeśli chrześcijanin trwa w takim stanie, to z czasem doprowadza do momentu w którym demon ma silny wpływ na myśli, zachowanie i duchowość wierzącego. Chrześcijanie, którzy przyzwalają na to, by grzech coraz bardziej „zamieszkiwał” w ich życiu, otwierają swoje serce na jeszcze silniejsze dręczenie (zwiedzenie). Wyznanie grzechu i odwrócenie się od takiego postępowania jest konieczne do tego, by wierzący mógł odnowić relację z Bogiem, bo tylko On potrafi złamać zły wpływ demonów. Apostoł Jan przekazuje nam niesamowite słowa zachęty: „Wiemy, że żaden z tych, którzy się z Boga narodzili, nie grzeszy, ale że Ten, który z Boga został zrodzony, strzeże go i zły nie może go tknąć” (1 Jana 5.18).

Dla chrześcijanina zwycięstwo nad wpływem demonów i wolność od ich dręczenia jest zawsze dostępne. Jan potwierdza: „…Ten, który jest w was, większy jest, aniżeli ten, który jest na świecie” (1 Jana 4.4). Moc Ducha Świętego zamieszkująca w ludziach wierzących (Rzymian 8.9) jest zawsze dostępna by zwalczyć wpływ demonów. Żaden demon, czy nawet sam szatan, nie może przeszkodzić chrześcijaninowi, by poddał się pod opiekę Ducha Świętego, a tym samym nie mógł przeciwstawić się wpływowi demonów. Piotr zachęca wierzących, aby uciekali od złego: „przeciwstawcie mu się, mocni w wierze…” (1 Piotra 5.9). Przeciwstawianie się i bycie mocnym w wierze oznacza, że polegamy na mocy Ducha Świętego, że zwycięsko przeciwstawi się działaniu demonów. Wiarę buduje się poprzez duchową dyscyplinę karmienia się Słowem Bożym, trwania w modlitwie i wspólnocie ludzi wierzących. Posilanie naszej wiary w ten sposób pomaga nam przywdziewać zbroję chrześcijańską: tarczę wiary z którą będziemy mogli „ugasić wszystkie ogniste pociski złego” (Efezjan 6.16).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi na temat bycia dręczonym przez demona?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries