settings icon
share icon
Pytanie

Jaki jest najlepszy argument/ dowód na potwierdzenie Inteligentnego Projektu?

Odpowiedź


Współczesne poglądy naukowe odsłaniają zaskakujące dowody przemawiające za inteligentnym projektem czerpiąc z różnych dyscyplin naukowych, od biologii po astronomię od fizyki po kosmologię. Celem tego artykułu jest podsumowanie niektórych najważniejszych argumentów tej dyskusji.

Jaki jest najlepszy dowód/ argument na potwierdzenie inteligentnego projektu?- z dziedziny biologii.
W ostatnich latach Wiliam Dembski zapoczątkował nową metodologię, znaną jako „filtr wyjaśniający”, sposobu przez który projekt może być wywnioskowany z natury istnienia konkretnych organizmów żywych. Filtr zawiera sekwencje trzech pytań typu tak/nie, które ułatwiają podjęcie decyzji odnośnie tego, czy rozpatrywane zjawisko może być uznane jako świadome działanie inteligentnego podmiotu. W oparciu o ten filtr, jeśli wydarzenie, system czy obiekt jest wytworem inteligencji to będzie

1) reprezentatywny
2) złożony
3) wskazywał na niezależny szczególny wzór

Zatem aby mieć pewność, że rozpatrywane zjawisko jest wytworem inteligentnego projektu nie może on podlegać regularności, która wynika z praw natury czy też nie może być efektem działania przypadku. Zgodnie z założeniem Dembskiego, filtr wyjaśniający podkreśla najważniejszą wartość inteligentnie zaprojektowanych systemów nazwane szczególną złożonością. Innymi słowy, złożoność nie jest sama w sobie wystarczającym potwierdzeniem na udział inteligentnego podmiotu; musi również posiadać niezależny określony wzór.

Pośród najbardziej przekonujących dowodów istnienia projektu w zakresie biologii jest odkrycie informacji cyfrowej zawartej w żywych komórkach. Jak się okazało informacje biologiczne zawierają złożone, niepowtarzalne sekwencje, które są dokładnie określone w odniesieniu do wymagań funkcjonalnych czy komunikacyjnych jakie wykonują. Te podobieństwa wyjaśnia częściowo obserwacja Dawkinsa, że „Maszyna kodująca geny jest niepowtarzalna i podobna do pracy komputera.” Co powinniśmy uczynić z tym podobieństwem pomiędzy informacyjnym oprogramowaniem- bezdyskusyjnym wytworem świadomej inteligencji- a sekwencją informacyjną odnalezioną w DNA i innych ważnych biomolekułach?

Jaki jest najlepszy dowód/ argument na potwierdzenie inteligentnego projektu?- z fizyki
W obszarze fizyki koncepcja kosmicznego doskonałego nastrojenia dodatkowo potwierdza koncepcję wpływu projektu. Koncepcja kosmicznego doskonałego nastrojenia odnosi się do unikatowej właściwości naszego wszechświata gdzie pewne stałe wartości fizyczne i prawa balansują na „granicy ostrza” umożliwiając istnienie złożonego życia. Dokładność w jakiej te wartości występują w fizyce muszą precyzyjnie odpowiadać ścisłym kryteriom do tego stopnia, że nawet agnostycy doszli do przekonania, że rzeczywiście za prawidłowe funkcjonowanie tej kosmicznej przestrzeni odpowiedzialny jest jakiś transcendentny cel. Brytyjski astrofizyk Fred Hoyle napisał: „Logiczna interpretacja faktów sugeruje, że nieprzeciętny intelekt robi sobie żarty z fizyki, podobnie jak i z chemii czy biologii, i nie istnieją żadne przypadkowe siły o których warto mówić w odniesieniu do natury. Liczby jakie wypływają z kalkulacji tych faktów wydają mi się tak przytłaczającym dowodem potwierdzającym taką opinię, że wniosek ten nie budzi żadnych wątpliwości.”

Jednym z przykładów doskonałego nastrojenia jest zasięg w jakim rozszerza się wszechświat. Ta wartość musi być delikatnie zbalansowana z dokładnością jednej części do 1055. Jeśli wszechświat rozszerzałby się zbyt szybko, materia zbyt szybko by się przemieszczała uniemożliwiając formułowanie się gwiazd, planet czy galaktyk. Jeśli wszechświat poszerzałby się zbyt wolno, to wszechświat rozpadłby się zbyt szybko i nie uformowałyby się gwiazdy.

Poza tym współczynnik siły elektromagnetycznej do grawitacji musi być dobrze zbalansowany względem jednej części do 1040. Jeśli nieznaczne byśmy podnieśli tą wartość, to wszystkie gwiazdy byłyby przynajmniej 40% cięższe niż słońce. To z kolei miałoby wpływ na zbyt szybkie spalanie gwiezdne i tym samym niewystarczające do podtrzymywania złożonego życia. Jeśli wartość ta zbyt szybko by się zmniejszała, to wszystkie gwiazdy byłyby przynajmniej o 20% lżejsze niż słońce. To sprawiłoby, że nie byłyby zdolne wytworzyć ciężkich elementów potrzebnych do podtrzymywania życia.

Jaki jest najlepszy dowód/ argument na potwierdzenie inteligentnego projektu?- z kosmologii
Biorąc pod uwagę współczesne odkrycia w obszarze kosmologii, koncepcja określonego początku kosmosu została udowodniona ponad wszelką wątpliwość. Argument Kalama wskazuje, że

1) Wszystko, co istnieje ma przyczynę powstania poza sobą
2) Wszechświat miał swój początek
3) Zatem wszechświat ma przyczynę powstania poza sobą

Dane pokazują, że pierwsza przyczyna istnieje poza czterema wymiarami czasu i przestrzeni, posiadając wieczne, osobowe i inteligentne cechy po to, aby w sposób zamierzony zapoczątkować przestrzeń i materię- a nawet sam czas.

Jaki jest najlepszy dowód/ argument na potwierdzenie inteligentnego projektu?- Wnioski
Powyższy artykuł jest jedynie ogólnym zarysem przedstawiającym najważniejsze argumenty dyskusji na temat istnienia i wpływu projektu. Celem jest wskazanie szerokiego spektrum potwierdzającego funkcjonowanie inteligentnego projektu świata potwierdzając to w obszarze kilku dyscyplin naukowych: włączając w to biologię, fizykę czy kosmologię.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Jaki jest najlepszy argument/ dowód na potwierdzenie Inteligentnego Projektu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries