settings icon
share icon
Pytanie

Co mówi Biblia na temat bliskiego doświadczenia śmierci?

Odpowiedź


Bliskie doświadczenie śmierci jest wtedy, gdy dana osoba jest na skraju śmierci i po wyzdrowieniu opowiada niezwykłe zdarzenie, np. doświadczenie poza ciałem lub jakąś wizję nieba lub piekła. Wielu ludzi używa fragmentu z 2 Koryntian 12.2-5 jako biblijnego dowodu na bliskie doświadczenie śmierci. Jednak pozwala to na zbyt dużą swobodę interpretacji i zakłada, że człowiek (przypuszczalnie Paweł) był albo bliski śmierci, albo faktycznie umarł, kiedy znalazł się w niebie. Fragment ten nigdzie nie stwierdza, że człowiek umarł lub był bliski śmierci. To była wizja nieba, jaką Bóg dał komuś, a nie bliskim doświadczeniem śmierci.

Biorąc to pod uwagę, nie jest niemożliwe, aby Bóg dał komuś doświadczenie bliskie śmierci lub wizji nieba. Jednak wraz z dopełnieniem kanonu biblijnego, wizje nie są normatywnymi doświadczeniami dla chrześcijan.

Musimy być niezwykle ostrożni w tym jak weryfikujemy nasze doświadczenia. Najważniejszym testem każdego doświadczenie powinno być konfrontowanie go z Biblią. Szatan jest zawsze gotowy, by zwieść i przekręcić ludzkie sposoby myślenia. "I nic dziwnego; wszak i szatan przybiera postać anioła światłości. Nic więc nadzwyczajnego, jeśli i słudzy jego przybierają postać sług sprawiedliwości; lecz kres ich taki, jakie są ich uczynki" (2 Koryntian 11.14-15).

Ze względu na to, że Biblia milczy odnośnie doświadczeń bliskiego spotkania ze śmiercią, a badanie naukowe nie zdołało tego rzetelnie potwierdzić/ przeprowadzić, po prostu nie możemy przyjąć doświadczeń bliskiej śmierci jako prawdziwych, realnych informacji. Zbyt przesadzonym byłoby stwierdzenie, że wszystkie doświadczenia bliskiego spotkania śmierci są fałszywe, wymyślone lub demoniczne, ale wciąż pozostaje wiele poważnych obaw w kontekście biblijnego objawienia na temat wiarygodności doświadczeń bliskich śmierci. I ponownie, jakikolwiek opis doświadczeń bliskiego spotkania ze śmiercią powinno być sprawdzone w odniesieniu do prawdy Pisma Świętego. Jeśli takie doświadczenie pochodzi od Boga, to będzie zgodne z tym, co już On objawił w swoim Słowie i ostatecznie przyniesie mu chwałę w imieniu Jezusa Chrystusa.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Co mówi Biblia na temat bliskiego doświadczenia śmierci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries