settings icon
share icon
Pytanie

Czy chrześcijanin powinien iść do nawiedzonego domu?

Odpowiedź


Nawiedzone domy, duchy, gobliny i wszystkie upiorne rzeczy oferują dreszczyk emocji, który nie stanowi dla nas realnego zagrożenia. Możemy być spokojni, ponieważ wiemy, że nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Amerykanie dwudziestego pierwszego wieku wydają się mieć nienasycony apetyt na makabrę, a większość z nich uważa nawiedzone domy i rozmowy o duchach za część zabawy w Halloween. Inni jednak zastanawiają się, czy diabelskie aspekty Halloween sprawiają, że nawiedzone domy są nie do przyjęcia dla chrześcijan.

To, czy chrześcijanin powinien udać się do nawiedzonego domu, może zależeć od tego, co rozumiemy przez nawiedzony. Większość miejsc reklamujących się jako "nawiedzone domy" to po prostu budynki wypełnione przedmiotami i scenami mającymi wywołać dreszczyk emocji u uczestników. Odwiedzający uiszczają opłatę za wstęp, oczekując, że zostaną przestraszeni, jednocześnie zdając sobie sprawę, że w domu nie ma nic "nawiedzonego". Włączenie światła ujawnia akrobacje i kostiumy, które wydawały się złowieszcze w ciemności. Krew okazuje się być czerwoną farbą. Sztylet, który przeleciał w powietrzu, okazuje się być plastikową zabawką na sznurku. Dopóki wydarzenie nie obejmuje nieskromnie ubranych graczy, bluźnierczego języka lub celebracji satanistycznych rytuałów, chrześcijanin może z czystym sumieniem odwiedzić taki nawiedzony dom. Jednakże, zgodnie z Listem do Rzymian 14:22-23, wierzący, którego sumienie niepokoją takie miejsca, nie powinien tam iść. Biblia mówi, że jeśli nie możemy zrobić czegoś z czystym sumieniem, jest to dla nas grzechem.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj nawiedzonych domów, których odwiedzanie może być niewskazane dla chrześcijan. Miejsca, które są poświęcone mocom zła lub te, które są zgłaszane jako miejsca zjawisk nadprzyrodzonych związanych z aktywnością demoniczną, powinny być unikane przez wszystkich. Szatan jest prawdziwy. Demony są prawdziwe. Mają moc i nie należy z nimi igrać. Biblia wyraźnie zabrania ludowi Bożemu angażowania się w jakąkolwiek formę czarów (Wj 22:18; Kpł 19:31), nekromancji (Kpł 20:6), wróżbiarstwa (Pwt 18:10-11) lub bałwochwalstwa (Ga 5:19-20). Chrześcijanie nie powinni szukać prawdziwie "nawiedzonych" domów, uczestniczyć w polowaniach na duchy ani angażować się w inne działania, które świadczą o grzesznej fascynacji okultyzmem.

Na świecie istnieją tylko dwa źródła nadprzyrodzonej mocy: Bóg i Szatan. Szatan ma tylko taką moc, na jaką pozwala mu Bóg, ale wykorzystuje ją w destrukcyjny sposób, który znacznie przekracza ludzkie możliwości walki. Jeśli przyciąga nas idea zjawisk nadprzyrodzonych, powinniśmy zadać sobie pytanie: "Czyja moc za tym stoi?". Jeśli rozważamy odwiedzenie nawiedzonego domu, ponieważ rzekomo występują w nim niesamowite, niewyjaśnione zjawiska, mądrze byłoby zastanowić się, czy Jezus byłby przyciągany do takiego miejsca. Jak Jezus postrzegałby tego rodzaju nawiedzony dom? W Nowym Testamencie nie ma wzmianki o tym, by Jezus uważał demoniczną aktywność za zabawną. Jako chrześcijanie, naszym celem jest być jak Jezus (1 Koryntian 11:1; Rzymian 8:29).

Chrześcijanin jest chrześcijaninem przez cały czas. Nie jesteśmy chrześcijanami tylko wtedy, gdy angażujemy się w wyraźnie chrześcijańskie działania. Ci, którzy zostali nabyci krwią Pana Jezusa Chrystusa, są świątyniami Ducha Świętego (1 Koryntian 6:19-20). Zabieramy Boga ze sobą wszędzie, gdzie się udajemy. Dlatego wybierając rozrywkę, musimy kierować się bojaźnią Bożą (Psalm 111:10; Przysłów 1:7; 14:27; 15:33). Podejmując decyzję, czy pójść do nawiedzonego domu, chrześcijanin musi najpierw zapytać: "Czy to podoba się Panu i oddaje Mu cześć?". Jeśli nawiedzony dom, o którym mowa, jest tylko domem rozrywki, w którym można się dobrze bawić z dobrymi przyjaciółmi, to uczestnictwo w nim może podobać się Panu. Ale jeśli nawiedzony dom jest pośrednią celebracją mocy szatana, to z pewnością nie podobałby się Panu. Niezależnie od tego, czy jemy, czy pijemy, czy cokolwiek robimy, musimy czynić to wszystko na chwałę Boga (1 Koryntian 10:31).

Możemy odpowiedzieć na pytanie o nawiedzony dom w ten sam sposób, w jaki odpowiadamy na pytania o filmy, tańce, związki czy mowę: "Czy zrobiłbym to, gdyby Jezus spędzał ze mną czas? Czy będzie to honorować Pana i wspierać moją reputację jako Jego naśladowcy?". Jeśli spędzimy czas z Panem, natychmiast uzyskamy odpowiedź, ponieważ znamy serce Boga. Chrześcijanin powinien iść do nawiedzonego domu, jeśli nie będzie musiał zostawiać Jezusa w domu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy chrześcijanin powinien iść do nawiedzonego domu?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries