settings icon
share icon
Pytanie

O jakich doktrynach demonów mówi 1 Tymoteusza 4.1?

Odpowiedź


W wielu miejscach, Pismo Święte ostrzega przed fałszywą doktryną. Jednym z takich tekstów jest 1 Tymoteusza 4.1: "A Duch wyraźnie mówi, że w późniejszych czasach odstąpią niektórzy od wiary i przystaną do duchów zwodniczych i będą słuchać nauk szatańskich." Doktryna to nauczanie lub zestaw zasad. "Doktryny demonów" to rzeczy, których nauczają demony.

Mogą być dobre i złe doktryny. Słowo doktryna może się odnosić do biblijnego nauczania kościoła lub pastora. Lub w przypadku 1 Tymoteusza 4.1, niebiblijnego nauczania szatana. Ci, którzy podążają za doktrynami demonów "odstąpią od wiary." To znaczy, że jeśli ktoś podąża za doktryną (nauczaniem) demonów jest to poważna sprawa, ponieważ wiąże się z odejściem od prawdy ewangelii Chrystusa.

Jak doktryny demonów się rozprzestrzeniają? Są dostarczane poprzez ludzkich instruktorów: "uwiedzeni obłudą kłamców, naznaczonych w sumieniu piętnem występku" (1 Tymoteusza 4.2). Ci fałszywi nauczyciele są hipokrytami; to znaczy, ich życie nie udowadnia świętości, którą pozornie ślubują. Są kłamcami; w tym sensie, że postępują fałszywie i rozmyślnie prowadzą innych do apostazji. I są poza zasięgiem sumienia; to znaczy, znaleźli sposób, we własnym umyśle, na usprawiedliwienie swoich kłamstw. Ci fałszywi nauczyciele mogą być uroczy, czarujący i przekonujący, ale nie otrzymują swojego przesłania od Ducha Świętego; raczej wyrzucają podszepty złych duchów, których zadaniem jest sprowadzić ludzi na manowce.

Czym dokładnie są doktryny demonów? Bezpośredni kontekst daje wyobrażenie o naukach, na które należy zwrócić uwagę: "uwiedzeni obłudą kłamców, naznaczonych w sumieniu piętnem występku, którzy zabraniają zawierania związków małżeńskich, przyjmowania pokarmów, które stworzył Bóg, aby wierzący oraz ci, którzy poznali prawdę, pożywali je z dziękczynieniem. Bo wszystko, co stworzył Bóg, jest dobre, i nie należy odrzucać niczego, co się przyjmuje z dziękczynieniem; albowiem zostają one poświęcone przez Słowo Boże i modlitwę" (1 Tymoteusza 4.2-5). Zgodnie z tym fragmentem, nie powinniśmy podążać za jakąkolwiek osobą lub grupą, która zabrania zawierania małżeństwa czy która nakłada ograniczenia na określone pokarmy. Każda osoba czy grupa, która mówi, że świętość przychodzi poprzez wybraną dietę lub całkowitą abstynencję seksualną, kłamie.

W Ogrodzie Eden, Ewa poznała doktryny demonów gdy wąż do niej przemówił: "Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie ze wszystkich drzew ogrodu wolno wam jeść?" (1 Ks. Mojżeszowa 3.1). Na początku rozmowy, szatan podważał nauczanie Boże i gdy kontynuowali swoją rozmowę, zastąpił Boże nauczanie swoim własnym. Szatan kontynuował zwiedzenie, zwątpienie i subtelne prowadzenie ludzi na manowce. Szatan jest ojcem kłamstwa i mordercą od początku (Ew. Jana 8.44), a doktryny nauczane przez jego demony za pośrednictwem chętnych ludzkich wspólników nadal oddzielają ludzi od Boga i Jego błogosławieństwa.

Szatan wie jak nami manipulować i z tego powodu doktryny demonów są takie efektywne. Możemy identyfikować doktryny demoniczne poprzez zanurzanie się w prawdę. Musimy czytać i studiować Biblię. Gdy wiemy co mówi Bóg na dany temat, to jakiekolwiek odstępstwo od tego nauczania będzie wywieszeniem czerwonej flagi. Kiedy żyjemy w zgodzie ze Słowem Bożym, wszelkie odchylenia od tej myśli przewodniej będą brzmiały pusto i fałszywie.

EnglishPowrót na polską stronę główną

O jakich doktrynach demonów mówi 1 Tymoteusza 4.1?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries