settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest Doksologia?

Odpowiedź


Słownik definiuje doksologię jako "wyraz uwielbienia dla Boga, zwłaszcza krótki hymn śpiewany jako część chrześcijańskiego nabożeństwa". Słowo doksologia pochodzi od greckiego doxa ("chwała, splendor, wielkość") i logos ("słowo" lub "mówienie"). Większość doksologii to krótkie hymny pochwalne na cześć Boga w różnych chrześcijańskich nabożeństwach, często dodawane na końcu kantyków, psalmów i hymnów.

Gloria Patri, nazwana tak od dwóch pierwszych słów w języku łacińskim, jest powszechnie używana jako doksologia przez rzymskich katolików, starokatolików, katolików niezależnych, prawosławnych i wielu protestantów, w tym anglikanów, prezbiterian, luteranów, metodystów i reformowanych baptystów. Nazywana jest "Mniejszą Doksologią", odróżniając w ten sposób od "Wielkiej Doksologii", Gloria in Excelsis Deo, i często nazywana jest po prostu "Doksologią". Łaciński tekst doksologii mniejszej brzmi: "Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sancto. Sicut erat in principio, et nunc, et semper, et in sæcula sæculorum. Amen." W dosłownym tłumaczeniu oznacza to "Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak było na początku, teraz jest i zawsze będzie, na wieki wieków. Amen." Oprócz wychwalania Boga, doksologia ta jest również krótkim wyznaniem wiary we współrówność trzech Osób Trójcy Świętej.

Inną często słyszaną doksologią jest "Chwalcie Boga, z którego płyną wszystkie błogosławieństwa", napisana w 1674 roku przez Thomasa Kena, kapłana Kościoła Anglii. Znane słowa brzmią: "Chwalcie Boga, z którego płyną wszystkie błogosławieństwa; Chwalcie Go, wszystkie stworzenia tutaj na dole; Chwalcie Go w górze, zastępy niebieskie; Chwalcie Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen."

Chociaż słowo doksologia nie występuje w Biblii, tematy wyrażone w doksologiach są z pewnością biblijne. Chwalenie Boga za Jego błogosławieństwa (Efezjan 1:3), przypisywanie Mu wszelkiej chwały (Rzymian 11:36; Efezjan 3:21) i potwierdzanie istoty Trójcy (Mateusza 28:19) zawsze były integralnymi częściami prawdziwego chrześcijańskiego kultu.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czym jest Doksologia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries