settings icon
share icon
Pytanie

Czy jest coś co mogę robić, aby zapewnić sobie długie życie?

Odpowiedź


"Czcij ojca swego i matkę, to jest pierwsze przykazanie z obietnicą: Aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi" (Efezjan 6.2-3). W tym fragmencie, Apostoł Paweł cytuje z Dziesięciu Przykazań, 2 Ks. Mojżeszowa 20.12 dokładnie: "Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie." To przedstawia jedyny przykład Boga łączącego długie życie z nagrodę za coś co robimy. Czy ta obietnica długiego życia za czczenie rodziców jest prawdziwa? A jeśli tak, z jakiego powodu czczenie rodziców jest tak wysoko cenione u Boga, że obdarowuje długim życiem?

Po pierwsze, tak, obietnica jest prawdziwa, ale nie w sensie uniwersalnym. Są ludzie, którzy czcili swoich rodziców, ale umarli młodo. Ale są też ludzie, którzy nie czcili swoich rodziców, ale żyli długim życiem. Zatem, jest to zasada, która ogólnie jest prawdziwa. Jeśli czcisz swoich rodziców, Bóg, mówiąc ogólnie, nagrodzi Cię długim życiem. Jednak obietnica ta, nie zastępuje innych decyzji które podejmujemy, a które mają wpływ na to jak długo będziemy żyli. Na przykład, jeśli człowiek czci swoich rodziców, ale postanowi popełnić samobójstwo, akt samobójstwa "przeczy" nagrodzie długiego życia. To samo można powiedzieć o tych, którzy zajmują się lekkomyślnymi i niebezpiecznymi działaniami. Boża nagroda długiego życia za czczenie rodziców w sposób cudotwórczy nie sprawi, że staniesz się odporny na poważne obrażenia czy śmierć.

Ponownie, nagroda długiego życia za czczenie rodziców jest ogólną zasadą, a nie prawdą uniwersalną. Bóg uznaje sposób w jaki dziecko traktuje swoich rodziców na tyle istotnie, że zazwyczaj nagradza tych, którzy szanują swoich rodziców długim życiem. Salomon napominał dzieci, aby szanowały rodziców (Ks. Przysłów 1.8; 13.1; 30.17). Ks. Jeremiasza 35.18-19 opisuje, jak Bóg błogosławi Rekabitów za posłuszeństwo ich ojcom. Nieposłuszeństwo rodzicom jest cechą tych, którzy buntują się przeciwko Bogu (Rzymian 1.30; 2 Tymoteusza 3.2). To prowadzi nas do drugiego punktu. Z jakiego powodu szanowanie rodziców jest tak wysoko cenione u Boga, że nagradza długim życiem?

Istnieją przynajmniej dwa powody dla których Bóg ceni szanowanie swoich rodziców. Po pierwsze, Bóg powierza rodzicom odpowiedzialność wychowania dzieci w Boży sposób. Zadanie rodzicielstwa nie jest łatwe. Jest bolesne, stresujące, drogie, a czasem niedocenione. Dziecko, które nie rozpoznaje i nie jest wdzięczne za poświęcenie, jakie rodzice składają w jego imieniu, jest obrazą pozycji władzy i wartości, jaką Bóg dał rodzicom. To jest podobne do tego, jak odnosimy się do władzy zwierzchniej (Rzymian 13.1-7). Jeśli Bóg umieścił nas pod panowanie tej władzy, to sprzeciwianie się jej autorytetowi jest przeciwstawianiem się samemu Bogu.

Drugim powodem dla którego Bóg pragnie, abyśmy szanowali swoich rodziców, ponieważ nasza relacja z naszymi ziemskimi rodzicami jest ilustracją naszej relacji z Niebiańskim Ojcem. Na przykład, Hebrajczyków 12.5-11 porównuje dyscyplinę jaką otrzymuje dziecko od rodziców do dyscypliny jaką otrzymują wierzący w Chrystusa od samego Boga. Tak jak nasi rodzice są naszymi biologicznymi przodkami, tak Bóg jest naszym Stwórcą. Jesteśmy dziećmi Bożymi i dziećmi naszych rodziców. Nie szanowanie naszych rodziców zniekształca obraz naszej relacji z naszym Ojcem Niebiańskim.

Czy chcesz długo żyć? Czcij swoich rodziców. Dlaczego? Ponieważ Bóg umieścił cię pod ich władzą i opieką, i ponieważ Twoja postawa względem rodziców odzwierciedla Twoją postawę wobec Boga. Podczas gdy ta nagroda nie jest uniwersalna- i chociaż nie ma to wpływu na każdą inną decyzję jaką podejmujesz- to i tak nadal jest to ogólnie prawdą. Jeśli chcesz żyć długim życiem, czcij tych, którzy obdarowali Cię życiem.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Czy jest coś co mogę robić, aby zapewnić sobie długie życie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries