settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego powinnam wyjść za mąż/ powinienem się ożenić?

Odpowiedź


Wiele kultur w dzisiejszym świecie traci zrozumienie tego czym małżeństwo miało być. Żyjemy w świecie, który mówi, że powinniśmy zdobywać to, co chcemy w każdy sposób w jaki możemy. Małżeństwo jest czasem postrzegane jako ograniczenie, które może utrudniać naszą zdolność posiadania tego, co chcemy i kiedy tego chcemy. Dzisiejsze małżeństwo jest czasem wyśmiewane jako archaiczna instytucja, która straciła swoje znaczenie.

Zatem czym jest małżeństwo? Czy jest przestarzałe? Ważne jest, aby po pierwsze uświadomić sobie, że małżeństwo nie jest koncepcją stworzoną przez człowieka. Gdy Bóg stworzył człowieka na swój obraz (1 Ks. Mojżeszowa 1.27; 2.7), dał człowiekowi wszystko, czego potrzebował, aby był zadowolony. A mimo to, Bóg powiedział, "Niedobrze jest człowiekowi, gdy jest sam. Uczynię mu pomoc odpowiednią dla niego" (1 Ks. Mojżeszowa 2.18). Zatem Bóg stworzył kobietę z boku Adama i przyprowadził ją do mężczyzny. Pierwsze małżeństwo pojawiło się, gdy Bóg stworzył kobietę, aby wypełnić potrzeby mężczyzny, aby gdy zostaną połączeni przymierzem, staną się jednym ciałem. Koncepcja "jednego ciała" wskazuje na nierozerwalną pieczęć przeznaczoną na całe życie. Gdy Jezus został zapytany na temat rozwodu, odpowiedział, "I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza" (Ew. Mateusza 19.5-6). Zauważ, że to sam Bóg łączy mężczyznę i kobietę związkiem małżeńskim. W Ks. Malachiasza 2.14 (tłum. Biblia Tysiąclecia), Bóg przypomina nam, że On był "świadkiem pomiędzy tobą a żoną twojej młodości." Bóg bardzo poważnie traktuje małżeństwo.

Małżeństwo było pierwszą instytucją, którą stworzył Bóg. Poprzedzała ona założenie kościoła i rządu. Małżeństwo było pierwszą społeczną instytucją. Ludzie są zaprojektowani, aby najlepiej funkcjonować gdy są połączeni w zdrowy sposób z innymi, a Bożym planem na małżeństwo jest to, aby ustanowić silne rodziny. Biblia zawiera wiele wskazówek dla członków rodziny odnośnie tego jak powinni siebie traktować, aby te emocjonalne potrzeby zostały zaspokojone (Efezjan 5.21-33; 6.1-4; Kolosan 3.18-21; 1 Koryntian 7.2-5, 10-16). Bóg zaplanował małżeństwo jako połączenie mężczyzny i kobiety na cale życie i wszelkie odstępstwo od tego planu jest wypaczeniem jego intencji (Ew. Mateusza 19.8; Rzymian 1.26-27).

1 Koryntian 7.1-2 (tłum. Biblia Tysiąclecia) podaje nam najlepszy powód na zawarcie małżeństwa: "Co do spraw, o których pisaliście, to dobrze jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą. Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża." Bóg zaplanował, aby seks był źródłem radości jedynie w obrębie małżeństwa. Wszelka aktywność seksualna poza tymi granicami jest grzechem (Galacjan 5.19; Kolosan 3.5). Jeśli człowiek ma silny popęd seksualny, zazwyczaj jest to dobra opcja, aby się ożenić/ wyjść za mąż by zminimalizować pożądanie i uniknąć rozwiązłości seksualnej (Jakuba 1.13-15). Uprawianie seksu z kimś innym niż własny małżonek jest grzechem i prowadzi do bólu serca i katastrofy (Ks. Przypowieści Salomona 6.26-29; 1 Koryntian 6.18).

Jednak nie ma nakazu w Piśmie Świętym, by każdy zawierał związek małżeński. Właściwie apostoł Paweł pochwala bardziej samotność jako sposób na poświęcenie więcej czasu na służenie Bogu (1 Koryntian 7.7-9, 32-35). Są tacy, którzy nie mają potrzeby zawierania małżeństwa i nie ma w tym nic złego. Samotne osoby też mogą mieć spełnione życie i znaleźć emocjonalne wsparcie poprzez przyjaciół, rodzinę i możliwości służby. Nasze społeczeństwo jednak zaczęło zrównywać życie w pojedynkę z rozwiązłością seksualną i jest to bardzo złe. Promowanie życia w pojedynkę przez Pawła wiązało się z tym, że taka osoba mogła poświęcić całą swoją uwagę sprawom Chrystusa. Samotność nigdy nie powinna być używana jako wymówka do życia w grzechu seksualnym. Jeśli jednak osoba żyjąca w pojedynkę potrafi kontrolować swoje skłonności i żyć moralnie czystym życiem, to nie ma potrzeby, aby czuć presję do zawarcia małżeństwa (1 Koryntian 7.37).

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego powinnam wyjść za mąż/ powinienem się ożenić?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries