settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego obchodzimy Wielkanoc?

Odpowiedź


Wielkanoc obchodzona jest w krajach na całym świecie. W niektórych krajach tradycyjne uroczystości koncentrują się na powitaniu sezonu wiosennego, podczas gdy w innych uroczystości mają bardziej religijny wydźwięk. Dla wielu osób Wielkanoc to po prostu święto kulturowe, czas na cieszenie się innymi ludźmi i jedzenie świątecznych potraw. Uczęszczanie do kościoła może być częścią obchodów Wielkanocy dla wielu osób, nawet jeśli takie praktyki religijne nie są regularną częścią ich życia. Dla wielu chrześcijan Wielkanoc jest świętem radośnie oczekiwanym przez cały rok. Często jest to czas, w którym ci, którzy nie znają Jezusa Chrystusa, stają się ciekawi, kim On jest. Wielkanoc to czas, w którym łatwiej jest dzielić się dobrą nowiną o zbawieniu, które On przynosi. Jest to również zbiorowe świętowanie rzeczywistości zmartwychwstania Jezusa i życia, które mamy w Nim. Chociaż świętujemy tę rzeczywistość przez cały rok, Wielkanoc jest szczególnym czasem pamięci.

Chociaż słowo Wielkanoc (ang. Easter) może mieć pogańskie pochodzenie, a niektóre tradycje wielkanocne nie mają absolutnie nic wspólnego z Biblią, prawdziwym powodem do świętowania Wielkanocy jest pamięć o dziele Jezusa Chrystusa na krzyżu i świętowanie rzeczywistości Jego zmartwychwstania.

Świętowanie Wielkanocy polega na radowaniu się zmartwychwstałym Chrystusem. W dniach poprzedzających Wielkanoc wspominamy Jego straszliwą śmierć na krzyżu. Jest to śmierć, którą Jezus poniósł dobrowolnie (Ew. Marka 10.45; Ew. Jana 10.18). Przyszedł na ziemię jako niemowlę, aby prowadzić doskonałe ludzkie życie i pewnego dnia umrzeć jako ofiara za grzech. W czasie Wielkanocy, zazwyczaj w Wielki Piątek, wspominamy Jego ofiarę i dziękujemy Mu za nią.

Ale nie tylko śmierć Jezusa na krzyżu jest ważna. Zmartwychwstanie Jezusa ogłasza Jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Jezus został ukrzyżowany, umarł i został pochowany. Następnie zmartwychwstał, udowadniając, że jest tym, za kogo się podaje i że dokonał tego, po co przyszedł na ziemię. Jezus Chrystus jest w pełni Bogiem, w pełni człowiekiem i naszym jedynym Zbawicielem. To dlatego, że zmartwychwstał, możemy zaufać Jego ofierze za nasze grzechy i otrzymać w Nim nowe życie. Jego zmartwychwstanie pokazuje również, że Jego obietnica wskrzeszenia nas pewnego dnia się spełni.

Apostoł Paweł napisał: "Najpierw bowiem podałem wam to, co i ja przejąłem, że Chrystus umarł za grzechy nasze według Pism i że został pogrzebany, i że dnia trzeciego został z martwych wzbudzony według Pism, i że ukazał się Kefasowi, potem dwunastu; potem ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz, z których większość dotychczas żyje, niektórzy zaś zasnęli; potem ukazał się Jakubowi, następnie wszystkim apostołom; a w końcu po wszystkich ukazał się i mnie..." (1 Koryntian 15.3-8; tłum. Biblia Warszawska). To właśnie na tej ważnej rzeczywistości skupiamy się i radujemy w Wielkanoc.

Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa Jezusa i świętowania nowego życia, które On daje. Wszyscy mogą otrzymać przebaczenie grzechów i doświadczyć nowego życia w Nim, jeśli tylko przyjmą Go z wiarą. To dobrze, że Wielkanoc przypada na wiosnę. Podobnie jak wiosna jest czasem, w którym nowe życie świata przyrody ożywa po zimie, tak Jezus przynosi nowe życie tym, którzy wcześniej byli martwi z powodu grzechu (Efezjan 2.1-10). Życie, które przynosi Jezus, jest wieczne. Świętujemy rzeczywistość Jego śmierci i zmartwychwstania każdego dnia, a zwłaszcza w Wielkanoc. Możemy Mu ufać i wielbić Go przez cały rok, ponieważ On zmartwychwstał!

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego obchodzimy Wielkanoc?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries