settings icon
share icon
Pytanie

Dlaczego Bóg nas stworzył?

Odpowiedź


Najkrótsza odpowiedź na pytanie ‘dlaczego Bóg nas stworzył?’ brzmi: ‘dla swojej przyjemności.” Księga Objawienia 4.11 mówi, „Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, przyjąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko, i z woli twojej zostało stworzone.” Kolosan 1.16 podkreśla, że „wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.” Stworzeni dla Bożej przyjemności nie oznacza, że ludzkość istnieje po to, aby Boga zabawiać czy dostarczać Mu jakiejś rozrywki. Bóg jest Istotą kreatywną, której tworzenie sprawia przyjemność. Bóg jest Osobą, której sprawia przyjemność posiadanie relacji z innymi.

Stworzeni na obraz i podobieństwo Boga (1 Księga Mojżeszowa 1.27) ludzie mają zdolność poznawania Boga, a przez to kochania Go, uwielbiania, służenia i naśladowania Go. Bóg nie stworzył człowieka dlatego, że go potrzebował. Będąc bowiem Bogiem niczego nie potrzebuje. W całej wiecznej przeszłości Bóg nie czuł się samotnie i nie poszukiwał „przyjaciela.” On nas kocha, lecz nie jest to związane z potrzebowaniem nas. Nawet gdybyśmy nigdy nie istnieli, Bóg nadal byłby Bogiem- Pan nie zmienia się (Księga Malachiasza 3.6). ‘JA JESTEM’ (2 Księga mojżeszowa 3.14) nigdy nie był niezadowolony ze swojego odwiecznego istnienia. Gdy stworzył wszechświat, uczynił to co Mu się podobało, a ponieważ Bóg jest doskonały, toteż Jego działanie było doskonałe. „I to wszystko było dobre” (1 Księga Mojżeszowa 1.31).

Bóg nie stworzył także „rówieśników” albo istoty równe sobie. W sensie logicznym- nie mógł tego uczynić. Jeśli Bóg stworzyłby inną istotę o równej sobie sile, inteligencji i doskonałości, wówczas przestałby być jedynym prawdziwym Bogiem, z prostej przyczyny bycia jednym z dwóch bogów- a to byłoby niemożliwością. Gdyż „Pan jest Bogiem, oprócz niego nie ma żadnego innego” (5 Księga Mojżeszowa 4.35). Cokolwiek Bóg tworzy musi być od niego mniejsze. Stworzenie nigdy nie może być większe lub równe z jego Stwórcą.

Zrozumienie Bożej suwerenności i świętości sprawia, że jesteśmy zadziwieni gdy On bierze człowieka i obdarza go koroną „chwały i czci” (Psalm 8.5) i gdy uniża się do tego, by nazywać nas swoimi „przyjaciółmi” (Ew. Jana 15.14-15). Dlaczego Bóg nas stworzył? Bóg stworzył nas dla swojej przyjemności, po to abyśmy jako Jego stworzenie mieli przyjemność z poznawania Go.

EnglishPowrót na polską stronę główną

Dlaczego Bóg nas stworzył?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries